Těsně před důležitou dozorčí radou Českých drah, kdy se může rozhodovat i o budoucnosti jejich šéfa Petra Žaludy, se státní podnik chlubí vyšším provozním ziskem před zdaněním než ve stejném období minulého roku.

Klíčovým číslem je 1,274 miliardy korun, dopravce si tak polepšil o celých 48 procent (loni 860 milionů). V tomto ukazateli si vedla lépe i dceřiná společnost ČD Cargo. Její zisk před zdaněním činí 310 milionů, což je o 250 milionů lepší než loni.

Manažeři Českých drah vidí za pozitivnějšími čísly především tlak na úspory, osobní dopravce například snížil osobní náklady o 68 milionů. U ČD Cargo pak hrál roli zejména prodej části vozového parku.

Tyto obchody přinesly nákladnímu dopravci čistý zisk 85 milionů korun.

Pololetní hospodářské výsledky obou dopravců přicházejí ve chvíli, kdy bude dozorčí rada ČD v úterý jednat o personálních otázkách. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák vyměnil většinu jejích členů a hovoří se o možném odvolání současného šéfa ČD a ČD Cargo Petra Žaludy.

Není tajemstvím, že Žák nemá s Žaludou z minulosti dobré vztahy. Nový ministr už řekl, že pro něj budou při hodnocení železničních dopravců velmi důležité právě hospodářské výsledky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru