Těsně před důležitou dozorčí radou Českých drah, kdy se může rozhodovat i o budoucnosti jejich šéfa Petra Žaludy, se státní podnik chlubí vyšším provozním ziskem před zdaněním než ve stejném období minulého roku.

Klíčovým číslem je 1,274 miliardy korun, dopravce si tak polepšil o celých 48 procent (loni 860 milionů). V tomto ukazateli si vedla lépe i dceřiná společnost ČD Cargo. Její zisk před zdaněním činí 310 milionů, což je o 250 milionů lepší než loni.

Manažeři Českých drah vidí za pozitivnějšími čísly především tlak na úspory, osobní dopravce například snížil osobní náklady o 68 milionů. U ČD Cargo pak hrál roli zejména prodej části vozového parku.

Tyto obchody přinesly nákladnímu dopravci čistý zisk 85 milionů korun.

Pololetní hospodářské výsledky obou dopravců přicházejí ve chvíli, kdy bude dozorčí rada ČD v úterý jednat o personálních otázkách. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák vyměnil většinu jejích členů a hovoří se o možném odvolání současného šéfa ČD a ČD Cargo Petra Žaludy.

Není tajemstvím, že Žák nemá s Žaludou z minulosti dobré vztahy. Nový ministr už řekl, že pro něj budou při hodnocení železničních dopravců velmi důležité právě hospodářské výsledky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru