Celní správa ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí zabavila pašerákům čtyřiadvacet nosorožčích rohů za sto milionů korun. Po dvouletém sledování navíc při akci úřady rozprášily šestnáctičlennou mezinárodní skupinu obchodníků s trofejemi.

"Po proplacení výloh a povolení odlovu nosorožců vysílala skupina české lovce na území Jihoafrické republiky. Ti pak přivezli roh nosorožce tuponosého jako trofej," vysvětlil vedoucí jednotky potírání celních a daňových podvodů Aleš Hrubý.

Rohy podle celníků poté putovaly na černé trhy v Asii. Žádané jsou zejména v Číně nebo ve Vietnamu, kde je využívají jako surovina v tradiční medicíně. Použít se podle tamních léčitelů mohou takřka na vše. Prach z rohu nosorožce prý srazí horečku, zvýší potenci a umí vyléčit i rakovinu.

Výjimka pro JAR

V mezinárodní úmluvě o obchodu s ohroženými druhy CITES patří nosorožci tuponosému hned první příčka. Existuje však jedna výjimka.

"V Jihoafrické republice je povolen trofejní lov nosorožců," řekla Jana Zachařová z České inspekce životního prostředí, která má úmluvu CITES v Česku na starost. Lovec si tak může roh vyvést jako osobní majetek. Nemůže s ním však obchodovat. Tyto podmínky byly podle Zachařové porušeny.

Policie, která spolupracovala i s Interpolem, obvinila kvůli rohům 16 lidí. Patnáct z nich je ve vazbě, jedna členka gangu je vyšetřována na svobodě. Za neoprávněné nakládání s chráněnými živočichy jim hrozí až osmiletý trest vězení. Mezi zadržené patří jak lovci, tak organizátoři.

Rohy by se měly zničit, tvrdí Rabas

Pytláctví v Africe poslední dobou výrazně narůstá, kilo nosorožčího rohu vyjde na statisíce. Nepomáhají ani zásahy ochranářů, kteří nosorožcům preventivně rohy odřezávají.

I proto hodnotí zásah celní správy a policie šéf královédvorské zoo Přemysl Rabas jako husarský kousek, když takové množství rohoviny zajistila. "Česko patří mezi dva nebo tři nejlepší chovatele nosorožců na světě. Vzhledem k rozšiřování pytláctví, je to ale trochu sisyfovská práce," stěžuje si Rabas.

Jasno má v tom, co by se teď s rohy mělo podniknout. "Stát by měl rozhodnout o jejich zničení. Dokázal by tak, že je rohovina bezcenná – že neléčí, ale zabíjí."

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se