Jiří Dlabaja má účet u Komerční banky, v úterý dopoledne se mu ale podařilo při přihlašování do svého internetového bankovnictví dostat nejen ke svým, ale i k interním datům banky a k citlivým informacím o jiných klientech.

"Omylem jsem se naboural do interních databází Komerční banky. Jména, rodná čísla, adresy bydliště, e-maily, jak se klienti chovali," vypočítává na svém facebookovém profilu bývalý reportér televize Nova a nynější mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja.

Podle údajů na stránce se dostal až k 47 tisícům kontaktů, které mohl i sám editovat a přepisovat. Že se tímto problémem v Komerční bance zabývají, potvrdila i její mluvčí Monika Klucová.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Komerční banka v úterý ráno identifikovala technickou chybu informačního systému Penzijní společnosti Komerční banky. Touto situací se velmi vážně zabýváme a neprodleně jsme zahájili veškerá nezbytná opatření k jejímu vyřešení," řekla Klucová pro IHNED.cz s dodatkem, že může ubezpečit všechny klienty, že nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti či k úniku informací o bankovních účtech klientů. 


 

 


Za chybu může podle vyjádření banky dodavatel systému. "Chyba v informačním systému, jehož vývoj pro Penzijní společnost KB zabezpečuje externí dodavatel, jímž je firma Softip, umožnila neoprávněný přístup do kontaktní databáze," uvedl Pavel Jirák, předseda představenstva Penzijní společnosti KB.

"V žádném případě nedošlo k úniku informací o již uzavřených smlouvách o penzijním spoření nebo o stavu prostředků na účtech klientů," dodal Jirák. A Klucová doplnila, že se "v žádném případě nejedná o chybu internetového bankovnictví KB, je to chyba v jednom modulu webové aplikace Penzijní společnosti KB."

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru