Španělská telekomunikační skupina Telefónica jedná s nizozemskou KPN o prodeji její německé divize E-Plus.

Cena za třetího největšího operátora v Německu by mohla činit pět miliard eur (129,8 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dobře informovaný zdroj.

Telefónica by se spojením E-Plus s Telefónica Deutschland stala podle počtu předplatitelů největším operátorem v zemi před Vodafonem a T-Mobilem. Viz graf. 

KPN potvrdila, že jedná o prodeji svých aktivit v Německu, jméno zájemce však nepotvrdila. Telefónica pak pouze potvrdila, že jedná o dohodě v Německu a že zatím nic nebylo dohodnuto.

"V této fázi není výsledek jasný. Další oznámení bude učiněno, pokud a až to bude vhodné," uvedla KPN v prohlášení. Podle zdrojů jsou však již jednání v pokročilé fázi a dohoda by mohla být oznámena již v pondělí.

KPN a Telefónica jednaly v minulosti o spojení. Na poslední chvíli však jednaní zkrachovala kvůli neshodě o ceně.

KPN se snažila prodat E-Plus již loni, aby odvrátila snahu o její převzetí nejbohatším mužem světa, Mexičanem Carlosem Slimem. (Ten se na čele žebříčku boháčů střída se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem).

 Nepodařilo se jí však přilákat kupce nebo partnera pro fúzi a Slimova América Móvil nyní vlastní téměř 30 procent KPN. América Móvil je hlavním konkurentem Telefóniky v Latinské Americe.

Podle informací Financial Times a španělského El País obchod Carlos Slim podporuje. KPN by kromě hotovosti měl výměnou získat i menší podíl v Telefónica Deutschland.

Telefónica loni nabídla na burze akcie části své německé divize O2 Deutschland, aby získala hotovost a finance na snížení dluhu v době, kdy její výkon na domácím, španělském trhu, pokulhává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru