Měsíce dohadů a vyjednávání, kudy vede správná cesta z problémů Detroitu, nakonec skončily bez řešení. Město, jehož dluhy dosahují zhruba 18,5 miliardy dolarů (366 miliard korun), vyhlásilo ve čtvrtek bankrot.

Za krachem kdysi amerického průmyslového snu je obří řetězová reakce.

Detroit, který se proslavil jako kolébka amerických automobilek, před čtyřmi lety tvrdě doplatil i na krizi v automobilovém průmyslu. Silné Fordy, Chryslery i vozy General Motors se propadly na dno, propouštěly a zavíraly továrny. Ačkoli se situace na americkém automobilovém trhu v poslední době zlepšila, na záchranu to nestačilo. 

Recese dál zhoršovala situaci města a jeho vedení si nedokázalo poradit s narůstajícími dluhy. Naopak v posledních 13 letech klesl počet obyvatel Detroitu téměř o třetinu. Dnes má město už jen necelých 700 tisíc lidí. V roce 1950, kdy se rodila průmyslová hvězda USA Motown, jak se Detroitu říká, v něm žilo 1,8 milionu lidí. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Krize v automobilovém průmyslu, odliv lidí z města a díry v městské pokladně. To jsou hlavní důvody pro bankrot předluženého Detroitu, který místy vypadá jako město duchů. Bankrot by ale pro město mohl být i nový začátek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru