Podobně jako Google oznámil ve čtvrtek slabší než očekávané výsledky i Microsoft, zejména kvůli slabšímu prodeji softwaru Windows v důsledku globálního poklesu prodeje počítačů a mimořádným odpisům. Ty souvisejí především s vysokými zásobami neprodaných tabletů Surface.

Microsoft se dokázal vrátit zpět do zisku - ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí vykázal čistý zisk 4,97 miliardy dolarů (98,3 miliardy Kč) po ztrátě 432 milionů USD ve stejném období loni. 

Zisk na akcii v období duben až červen činil 59 centů. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters očekávali zisk 75 centů na akcii. Zisk byl horší i bez mimořádných odpisů, kdy dosáhl 66 centů na akcii.

Tržby se díky balíku aplikací Office zvýšily o deset procent na 19,9 miliardy USD. Analytici ale čekali 20,72 miliardy USD.

Microsoft musel ve čtvrtletí zaúčtovat mimořádý odpis 900 milionů USD kvůli snížení cen tabletů Surface RT. Microsoft zahájil prodej nového tabletu loni v říjnu spolu s operačním systémem Windows 8, avšak na trhu se tablet zatím příliš dobře neprodává. Microsoft proto výrazně snížil cenu přístroje.

Ve stejném období loni Microsoft vykázal ztrátu kvůli odpisu hodnoty společnosti aQuantive, kterou koupil v roce 2007.

Pomoci mají organizační změny

Microsoft minulý týden oznámil, že po pěti letech přerozdělí svou firemní strukturu. Změny mají firmě pomoci rychleji inovovat a zaměřit se na přístroje a služby, řekl generální ředitel Steve Ballmer.

Podle Ballmera je cílem změn jednotná strategie a organizace firmy podle vymezených funkcí. Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a po změnách bude mít osm divizí. Ballmer doufá, že nová struktura umožní Microsoftu rychleji uvádět nové produkty na trh a zároveň zvýší výkonnost celé firmy.

Microsoft se hlavně snaží nalákat uživatele, aby využívali stěžejní produkty Microsoftu i v dalších přístrojích, nejen v osobních počítačích.

K vlajkovým produktům firmy patří programy Word a Office. Firmu velmi zasáhl prudký pokles prodeje osobních počítačů, který se promítl rovněž do propadu poptávky po softwaru. Spotřebitelé také vlažně přijali nejnovější operační systém Windows 8.

Ballmer převzal funkci ředitele v roce 2000 po Billu Gatesovi. Jeho cílem je podle agentury Reuters přeměnit firmu tak, aby se více podobala konkurenční společnosti Apple. Ten coby výrobce telefonů iPhone a tabletů iPad překonal v posledních pěti letech Microsoft v prodeji i tržní hodnotě, protože se mu podařilo hladce propojit své přístroje s internetovými službami jako je iTunes.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru