Během prvního pololetí roku 2013 v Česku přibylo více než 97 tisíc m2 nových skladových a výrobních prostor, což je o 22 procent méně než ve stejném období loňského roku. Vzhledem k probíhající výstavbě se za celý rok zvýší objem průmyslových nemovitostí oproti loňsku zhruba o čtvrtinu. Uvedlo to sdružení Industrial Research Forum, jehož členy jsou poradenské společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle.

Čtyři pětiny všech nově postavených nemovitostí si pronajaly společnosti z automobilového průmyslu. Téměř polovina nových ploch vznikla na Mladoboleslavsku, včetně skladové haly o velikosti 27 tisíc m2, kterou postavila pro společnost Škoda Auto česká developerská skupina D+D Real v areálu v Kosmonosech.

Druhým největším projektem byly dvě haly s celkovou velikostí 12 tisíc m2 postavené v CTParku Hranice pro výrobce autodílů Henniges. V Brně předal novou halu developer VGP společnosti Hartmann Rico, je to první budova nového průmyslového centra VGP Park Brno.

V průběhu druhého čtvrtletí se navýšila celková nabídka průmyslových prostor v ČR také díky tomu, že společnost CTP zakoupila dvě již postavené výrobní budovy - bývalou halu společnosti Briggs & Stratton v Ostravě, která se stane součástí již zavedeného CTParku Ostrava, a objekt dříve užívaný společností Panasonic v žatecké průmyslové zóně Triangle, jenž bude základem pro nový CTPark Žatec. Pro obě budovy jsou údajně již zajištěni noví nájemci.

Sklady ve výstavbě

Industrial Research Forum eviduje na území celé České republiky dalších téměř 172 tisíc m2 průmyslových prostor ve fázi výstavby, z nichž většina (92 procent) je již předpronajata. Veškeré tyto plochy by měly být dokončeny ještě v tomto roce. Největší část (36 procent) se staví v Jihomoravském kraji (v areálech CTPark Brno a VGP Park Brno), následuje Praha (23 procent).

Vzhledem k těmto údajům by za celý rok 2013 mělo být dokončeno celkem téměř 269 tisíc m2, což přesáhne úroveň nové výstavby z roku 2012 přibližně o 26 procent. V důsledku toho se celková nabídka průmyslových prostor v České republice přiblíží 4.5 milionu m2.

Největší nemovitostí, která bude v roce 2013 dokončena, se stane vývojové centrum společnosti FEI, které bude disponovat průmyslovými plochami o velikosti 33 tisíc m2 a kancelářemi o velikosti 12 tisíc m2.

Nízká úroveň spekulativní výstavby příliš neovlivní míru neobsazenosti, poměr volných prostor však může být mírně ovlivněn tím, že se ze stávajících pronajatých prostor vystěhují někteří větší nájemci, a přesunou své aktivity do vlastních nemovitostí.

Podle informací IRF se na celém území České republiky nachází dalších 1.2 milionu m2 průmyslových prostor, jejichž výstavba zatím nebyla zahájena, ale bylo pro ni již vydáno stavební povolení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru