Český cyklista Roman Kreuziger se posunul na třetí místo v celkovém pořadí Tour de France. V horské časovce na 32 kilometrů, kterou vyhrál lídr závodu Christopher Froome, skončil čtvrtý ještě za týmovým kolegou Albertem Contadorem a dalším Španělem Joaquímem Rodríguezem.

Kreuziger s Contadorem předstihli Nizozemce Baukeho Mollemu, který v horské časovce ztratil na nejlepší dvě minuty a propadl se z druhé na čtvrtou příčku.

Rozestupy mezi nejlepšími pěti závodníky dnešní časovky byly na všech mezičasech několikasekundové. Kreuziger na rozdíl od ostatních pro závěrečný sjezd nevyměnil silniční kolo za časovkářský speciál s diskem a nakonec na Froomea ztratil 23 sekund.

Britský cyklista se v závěrečném sjezdu posunul do čela a náskok před lídrem stáje Saxo-Tinkoff Contadorem navýšil o dalších devět sekund na 4:34 minuty.

Propadl se Mollema, jenž od prvních mezičasů nabíral ztrátu na konkurenty v boji o žlutý trikot. Vyvrcholilo to velkým zaváháním v ostré zatáčce dva kilometry před cílem, kdy vyjel až do bariéry oddělující diváky a musel prakticky zastavit. V celkové klasifikaci klesl na čtvrtou příčku, na Kreuzigera ztrácí minutu a půl.

Tour dnes skončila pro devátého muže celkového pořadí Jeana-Christopha Pérauda. Francouzský cyklista po pádu v tréninku odstartoval do časovky i s naštípnutou klíční kostí, ale dva kilometry před cílem na ni upadl znovu a musel odstoupit.

17. etapa: Embrun - Chorges (časovka jednotlivců 32 km):

1. Froome (Brit./Team Sky) 51:33, 2. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -9, 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -10, 4. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -23, 5. Valverde (Šp./Movistar) -30, 6. Quintana (Kol./Movistar) -1:11, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:33, 8. Fuglsang (Dán./Astana) -1:34, 9. Talansky (USA/Garmin) -1:41, 10. Van Garderen (USA/BMC Racing) -1:51.

Průběžné pořadí:

1. Froome 66:07:09, 2. Contador -4:34, 3. Kreuziger -4:51, 4. Mollema (Niz./Belkin) -6:23, 5. Quintana -6:58, 6. Rodríguez -7:21, 7. Ten Dam (Niz./Belkin) -8:23, 8. Fuglsang -8:56, 9. Kwiatkowski -11:10, 10. Martin (Ir./Garmin) -12:50.