„S rostoucím využitím elektronických mýtných systémů po celém světe vidí SDT mýtné téma jako podstatně širší než jen otázku blížícího se konce smlouvy se současným dodavatelem v roce 2016,“ vysvětluje Roman Srp, viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku. V Evropě sílí význam mýta pro financování infrastruktury, mýtné systémy se staly stabilním a spolehlivým zdrojem telematických dat a ostatně i Česko patří k průkopníkům využití mýta k regulaci dopravy. Mýtnou problematiku proto nelze zjednodušovat jen na otázku „mikrovlna či satelit“, ale je třeba se věnovat mýtnému v širších souvislostech. 

Hlavním cílem nově vzniklé pracovní skupiny je vytvořit vysoce kvalitní a rozsáhlou informační bázi týkající se moderních způsobů výkonového zpoplatnění. „SDT chce touto aktivitou přispět ke zlepšení znalostí odborné veřejnosti nejen o zkušenosti s více než šestiletým provozem mýta v Česku, ale i o zkušenosti členů se zahraničními projekty,“ říká Ondřej Zaoral, manažer pracovní skupiny elektronického mýtného a člen prezidia SDT. 

Pracovní skupina bude pokrývat témata jak ekonomická (např. strategie zpoplatnění, otázky fiskálních efektů a financování infrastruktury), tak technická a dopravní (např. telematické či regulační funkce). Pro laickou veřejnost připraví pracovní skupina vysvětlení základních otázek. 

Stejně jako u všech pracovních skupin SDT představují výstupy konsensuální názor členské základny a vzhledem k pestrému složení členů sdružení i konsensuální názor českého telematického průmyslu. Schválené výstupy pracovní skupiny bude SDT komunikovat primárně na novém webovém portálu www.elektronickemytne.cz, který bude spuštěn v následujících týdnech, ale i prostřednictvím e-mailových newsletterů a na pravidelných akcích, které Sdružení pořádá.

Související