Tuzemští podnikatelé neplatí své závazky včas a způsobují tak problémy obchodním partnerům. Vyplývá to z pravidelné studie společnosti ČSOB Factoring, která každé čtvrtletí mapuje stav platební morálky českých firem a podnikatelů.

Podle aktuálních údajů, které firma získala od svých klientů, zaplatí český odběratel fakturu v průměru za 77 dní. To je nejdéle ze všech srovnávaných evropských zemí s výjimkou Polska, kde je doba splatnosti ještě o 23 dnů delší.

Obdobné údaje poskytl Factoring České spořitelny. Pohledávky jeho klientů jsou v průměru uhrazeny za 70 dnů. Hlavní příčinou nelichotivého postavení České republiky je již rok a půl trvající recese tuzemské ekonomiky, která zvyšuje průměrnou dobu hrazení závazků mezi firmami.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru