Čínská ekonomika v letošním roce stoupne o sedm procent. Předpověděl to v pátek podle agentury Nová Čína ministr financí Lou Ťi-wej.

Výkon ekonomiky by tak zaostal za oficiální vládní prognózou, která počítá s růstem o 7,5 procenta. To představuje nejpomalejší tempo za 23 let.

Čína v pondělí zveřejní údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že hospodářský růst zpomalil na 7,5 procenta ze 7,7 procenta v předchozích třech měsících.

Peking dal již dříve najevo, že je vzhledem ke strukturálním reformám připraven tolerovat pomalejší růst ekonomiky.

"Navzdory zpomalení tempa hospodářského růstu Číny se strukturální reformy vyplácejí," prohlásil ministr.

Loni čínský hrubý domácí produkt stoupl o 7,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 1999.

Čína je druhou největší ekonomikou světa a její slabý růst by mohl mít negativní dopad i na další země. Čína byla v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

Graf: Růst čínské ekonomiky od roku 2000 (modře) - pro srovnání růst HDP v USA (červeně):

cina usa rust

ECB: Eurozónu čeká delší období pomalého růstu ekonomiky

Co je pro Čínu "slabý" růst, je pro Evropu jen nedostižné přání. Zatímco řada zemí včetně České republiky se loni propadla do recese, ty rostoucí jako Slovensko navyšují HDP nejvýše o dvě procenta.

A vyhlídky nejsou nijak růžové. Že Eurozónu pravděpodobně čeká delší období pomalého hospodářského růstu v pátek uvedl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vítor Constancio. Dodal, že měnová politika ECB bude muset ještě dlouhou dobu zůstat uvolněná. 

 

 

"Vyspělé ekonomiky, zejména Evropa, čelí dlouhému období pomalého růstu, které otestuje kvalitu našich institucí," uvedl Constancio podle textu projevu pro fórum oficiálních měnových a finančních institucí v Singapuru.

"Evropa zaostává za hospodářským oživením ve Spojených státech," upozornil.

Bankovní společnosti v eurozóně se podle Constancia sice stále potýkají s problémy, ale jsou v lepším stavu, než se všeobecně předpokládá. Situaci v bankovním sektoru by navíc mělo zlepšit plánované zavedení bankovní unie, napsala agentura Reuters.

ECB ve čtvrtek ve své měsíční zprávě předpověděla, že její klíčová úroková sazba zůstane po delší dobu na současném rekordním minimu, nebo se dokonce ještě sníží. Minulý týden banka ponechala sazbu beze změny na 0,5 procenta.

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann nicméně varoval před příliš pozdním odchodem od politiky levných peněz. Nízké úroky se totiž podle něj neobejdou bez vedlejších dopadů. "Vedou například k odkládání reforem a nezbytných strukturálních změn. Mohou zvyšovat hrozby pro finanční stabilitu. Tyto vedlejší účinky časem nabírají na síle," prohlásil.