Oba pocházejí původně z Prahy, ale byznys s malosériovou výrobou aut pro volný čas se rozhodli rozjet na venkově. To je ale asi tak všechno, co Michala Hradského z Kaipanu a Jiřího Vlka stojícího za značkou Thunderbolt spojuje. První jmenovaný vyrábí auta šestnáct let, stačí mu k tomu doslova pár zaměstnanců a kus nedávno ještě opuštěné fabriky. Cílí hlavně na nadšence, kteří jsou ochotni si auto dostavět sami. Druhý začal vyvíjet auta relativně nedávno a z vrat nové továrny s kapacitou sto padesát zaměstnanců ještě nevyjel ani jeden vůz. Ty, co by se měly začít po silnicích prohánět už letos, mají být luxusní kousky s cenou začínající nad milionem korun.

Stavebnice pro kutily a nadšence

Již dvaadvacet let na českém automobilovém trhu působí firma Kaipan. Šestnáct let sériově vyrábí auta pro volný čas. Posledních deset let sídlí v třítisícové Smržovce na Jablonecku. V části staré továrny po státním podniku Strojobal tam sedm zaměstnanců včetně majitele Michala Hradského kousek po kousku ručně vyrábí sportovní auta vycházející z klasických britských Lotusů. Přesněji, vozy Kaipan vznikají většinou tak, že konstruktéři postaví auto kolem již zaregistrovaného motoru. Nejčastěji z Favoritu.

Ročně takových aut předají novým majitelům okolo čtyřiceti. Prosadit se na českém trhu, kde mezitím několik podobných pokusů vzniklo a zase zaniklo, se jim podařilo i díky jednomu specifiku. Kromě svého vlastního umu spoléhají v Kaipanu i na zručnost a šikovnost svých zákazníků. Nabízejí totiž své aktuální dva modely buď jako hotová auta, nebo jako stavebnice, které si může zákazník v garáži dostavět sám. Větší námahu mu vynahradí výrazně nižší pořizovací cena. Zatímco hotové modely Kaipanu 14 a 16 stojí čtyři sta tisíc až půl milionu korun, stavebnice vyjde i na třetinu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru