Získal tři Oscary. Dva za režii filmů kritizujících válku ve Vietnamu – Četa a Narozen 4. července. Toho vůbec prvního pak ještě jako scenárista za Půlnoční expres. "Strašně jsem tehdy zpychl," vzpomíná Oliver Stone.

Při víkendovém rozhovoru na letošním karlovarském filmovém festivalu nepůsobí, že by se od té doby něco změnilo. Stále je přesvědčený o své pravdě a o poslání vzdělávat spoluobčany. Posledních šest let strávil nad dokumentem Nevyřčené dějiny Spojených států, v němž chtěl odkrýt "skutečnou" historii USA jako mocnosti usilující o světovou nadvládu: od druhé světové války k Obamovi, jehož kritizuje za pokračování v Bushově politice.

HN: V knize On History, kterou jste napsal s Tariqem Alim, razí Ali termín "proti-fakt", tedy alternativní historii "co by kdyby". Co by se stalo s Oliverem Stonem, kdyby neodešel do Vietnamu a neprošel zkušeností, jež změnila jeho život? Pracoval by na Wall Street jako jeho otec?

Kdo ví, jestli bych šel v otcových stopách. Vietnam ale nebyla jediná událost, jež mě ovlivnila.

HN: Jaké byly ty další?

Dominantní rodiče a jejich rozvod, když mi bylo patnáct. Události v sedmdesátých letech jako Watergate či komise senátora Churche, vyšetřující aktivity zpravodajských služeb. Cesty po Střední Americe počátkem osmdesátých let a civilní války, které rozpoutávala americká vláda. Zlomovým filmem je pro mě Salvador.

HN: Proč?

Když jsem viděl, jak se opakuje Vietnam ve Střední Americe, rozhodl jsem se, že budu točit filmy kritické k americké vládě. Vše se pro mě opět změnilo v roce 2008, kdy jsem měl dost prezidenta Bushe. Jeho dvě funkční období přinesla Americe jen noční můry. Proto jsem začal točit dokument o době, v níž jsem žil, a o tom, co se dělo v zákulisí. Pořád věříme tomu, že shození atomové bomby na Hirošimu bylo nutné pro bezpečnost USA. Vláda přitom chtěla zastrašit Sověty. Mapování jevů, které jdou proti tomu, co se učíme, jsem věnoval donedávna všechnu energii. Teď se chci vrátit k filmu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.