Okolo roku 2000 se na brněnských univerzitních kolejích potkali dva studenti informatiky. Luděk Vodička a František Troster. Oba se na živnostenský list zabývali tvorbou webů a zakázkového softwaru. Tedy něčím, co dělá každý druhý "ajťák". Jak plynul čas, z dvou podnikavců na živnostenský list se v roce 2006 stalo "eseróčko" Inventic. Protože přepisovat najednou ručně desítky stran textového kódu byla podle nich dost otrava, snažili se práci si ulehčit. Pro programovací jazyk PHP tehdy ale žádný takový nástroj k dispozici nebyl. "A tak jsme si ho prostě na koleni naprogramovali sami," líčí dnes dvaatřicetiletý Luděk Vodička. On sám je nyní jednatelem společnosti, druhý zakladatel Troster pro ni pracuje externě.

Mladí muži tak tehdy mimoděk, a jen pro svou potřebu, zaplnili díru na světovém trhu. A přišly další změny. Krize přinesla úbytek zakázek. "Tak jsme si řekli, že z našeho zlepšováku uděláme komerční software. Narychlo jsme to nějak vizuálně pocuchali, udělali tomu web a hodili to na trh," popisuje Vodička přeměnu soukromého programu v komerční produkt. Ten dostal název ORM Designer a dnes tvoří jádro byznysu malé brněnské firmy. Ta má sice jen pět zaměstnanců, ale ve svém oboru drží světový monopol.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dvojice brněnských studentů a zakázkových programátorů před lety vyvinula "zlepšovák" pro svoji potřebu. Z tohoto nástroje se nakonec stal hlavní byznys malé firmy. Na světě ve svém oboru nemají konkurenci. Prodeje licencí jejich softwaru neklesly ani tehdy, když ho trojnásobně zdražili.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru