Okolo roku 2000 se na brněnských univerzitních kolejích potkali dva studenti informatiky. Luděk Vodička a František Troster. Oba se na živnostenský list zabývali tvorbou webů a zakázkového softwaru. Tedy něčím, co dělá každý druhý "ajťák". Jak plynul čas, z dvou podnikavců na živnostenský list se v roce 2006 stalo "eseróčko" Inventic. Protože přepisovat najednou ručně desítky stran textového kódu byla podle nich dost otrava, snažili se práci si ulehčit. Pro programovací jazyk PHP tehdy ale žádný takový nástroj k dispozici nebyl. "A tak jsme si ho prostě na koleni naprogramovali sami," líčí dnes dvaatřicetiletý Luděk Vodička. On sám je nyní jednatelem společnosti, druhý zakladatel Troster pro ni pracuje externě.

Mladí muži tak tehdy mimoděk, a jen pro svou potřebu, zaplnili díru na světovém trhu. A přišly další změny. Krize přinesla úbytek zakázek. "Tak jsme si řekli, že z našeho zlepšováku uděláme komerční software. Narychlo jsme to nějak vizuálně pocuchali, udělali tomu web a hodili to na trh," popisuje Vodička přeměnu soukromého programu v komerční produkt. Ten dostal název ORM Designer a dnes tvoří jádro byznysu malé brněnské firmy. Ta má sice jen pět zaměstnanců, ale ve svém oboru drží světový monopol.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru