Zhruba patnáct procent Čechů přiznává, že v posledním roce dalo úplatek. Obvykle jako formu vyjádření vděku, případně jako způsob, jak urychlit vyřízení své věci. Nejčastěji se lidé v Česku s korupcí setkávají v oblasti zdravotnictví a v kontaktu s úřady při žádostech o nejrůznější povolení, registrace a licence. Pro srovnání - například na Slovensku se k poskytnutí úplatku přiznalo 21 % respondentů, v Maďarsku 12 % a ve Velké Británii jen 5 % lidí.

Plyne to z výsledků Globálního barometru korupce za rok 2013, průzkumu, který pro mezinárodní protikorupční organizaci Transparency International provedla společnost WIN/ Gallup. Šetření odráží názory 114 tisíc respondentů ze 107 zemí světa, v Česku se ho účastnil reprezentativní vzorek 1100 lidí.

Ceslosvětově z vnímání korupce už tradičně nejhůře vycházejí politici a vládní instituce. Česko není výjimkou: 57 % Čechů má za to, že míra podplácení v Česku za poslední dva roky vzrostla, korupci ve veřejném sektoru považuje za vážný problém 83 % lidí. Jako nejzkorumpovanější se Čechům jeví politické strany následované v těsném závěsu veřejnými představiteli, státními úředníky a policií.

„Závažnější je však významné zhoršení tohoto ukazatele. Zatímco v roce 2008 považovalo politické strany za poněkud či extrémně zkorumpované 49,8 % respondentů, v roce 2013 je to jíž 73 %,“ říká programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Skepse ohledně vývoje korupce panuje i ve většině zemí Evropské unie. Hlavními evropskými optimisty jsou Belgičané, z nichž polovina naopak pociťuje snížení úrovně korupce.

Bezmála devadesát procent Čechů se domnívá, že vláda je „částečně, zcela či do značné míry“ řízena „subjekty jednajícími ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu veřejném.“

Jakkoli ale Češi a Česky na jedné straně korupci kritizují, ochota aktivně případ korupce oznámit není největší – udělalo by to pouze 55 % dotázaných. Ostatní svou deklarovanou pasivitu nejčastěji vysvětlují tím, že by se v případě oznámení „vůbec nic nestalo“. V Maďarsku by korupci ohlásilo jen 22 % a ve Velké Británii 91 % respondentů.

Poněkud paradoxní je, že 37 % respondentů v České republice by korupci ohlásilo na vládní protikorupční lince. Tu však vláda před dvěma roky zrušila.

vn m n korupce

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru