České stavebnictví v květnu prohloubilo propad. Stavební výroba v pátém měsíci letošního roku meziročně klesla o 15,5 procenta po dubnovém poklesu o 11,4 procenta.

Vydaných stavebních povolení ubylo meziročně téměř o pětinu, snížil se také počet zahájených a dokončených bytů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Oproti dubnu stavební produkce očištěná od sezonních vlivů klesla o 2,4 procenta. V pozemním stavitelství se produkce meziročně snížila o 15,8 procenta, v inženýrském stavitelství v květnu klesla o 14,7 procenta.

Od počátku roku do konce května se stavební výroba ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 propadla o 33,4 procenta.

Stavebních povolení vydaly úřady v květnu meziročně o 18,3 procenta méně (celkem 7318) a jejich orientační hodnota klesla o 28,7 procenta. Bytů se začalo stavět o 14,7 procenta méně než loni v květnu, dokončeno jich bylo o 34,9 procenta méně.

Zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci v květnu meziročně ubylo o 8,5 procenta, jejich průměrná měsíční mzda zůstala na úrovni roku 2012 a činila 28 988 Kč.

"Výsledky šetření Českého statistického úřadu za květen roku 2013 opět nepřinesly žádná pozitivní čísla a potvrzují pokračující propad českého stavebnictví. Přitom květen patří k měsícům, kdy naplno probíhají sezonní práce - dalo by se tedy očekávat, že i stavebnictví na tom bude o něco lépe než v zimě," okomentoval aktuální statistiku prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, podle kterého zlepšení nečeká české stavebnictví ani v nejbližších měsících.

Ve 27 zemích Evropské unie stavební produkce podle údajů Eurostatu v dubnu meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 5,9 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 5,2 procenta a inženýrské stavitelství o 8,3 procenta.

Po dubnovém růstu průmysl opět padá

Průmyslová výroba v květnu meziročně reálně klesla o 2,2 procenta po dubnovém růstu o půl procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů byla vyšší o 0,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 6,1 procenta.

K meziročnímu poklesu českého průmyslu nejvíce přispělo odvětví těžby a dobývání, jehož produkce poklesla o 25,3 procenta. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně snížila o 2,6 procenta. Průmyslová produkce naopak nejvýznamněji vzrostla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (1,5 procenta) a výrobě strojů a zařízení (7,7 procenta).

Nové zakázky ze zahraničí se oproti loňskému květnu snížily o osm procent a tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 procenta. K meziročnímu snížení nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 11,4 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 25,7 procenta.