Porazit trh, to není snadná disciplína. A platí to dvojnásob v momentě, kdy index PX odepíše za jeden měsíc (červen) 8,31 procenta a ztrácejí prakticky všechny zajímavé emise.
Do minusu se propadlo především NWR, které odepsalo 43 procent (za poslední rok je smazáno zhruba 80 procent hodnoty akcie) a ČEZ, který se začervenal o necelých 13 procent.
To, že investice na burze v Praze je spíše pro otrlé investory, dokazuje i investiční hra Portfolio 2013, kterou mezi českými analytiky a makléři zorganizovala byznysová redakce IHNED.cz.
Od ledna sledujeme každý měsíci sedm vzorových investic. Na počátku bylo na každé z nich imaginárních sto tisíc korun, negativní vývoj trhu ale poslal všechna z nich už od začátku do ztrát. Existuje jen jedna výjimka.
Díky dividendovým výnosům se podíval zpět nad původní hladinu zatím jen analytik Komerční banky Josef Němý (jeho strategii najdete níže). Na začátku prázdnin už jsou ale opět všichni v minusu.
Předchozí články najdete zde:
Každá z níže uvedených strategií obsahuje krátký komentář "vlastníka" portfolia a interaktivní grafiku, která umožňuje podrobnější prozkoumání investice. Na začátku roku měli všichni k dispozici 100 tisíc korun.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru