Petrohradská loděnice Baltijskij zavod předpokládá, že první plovoucí jadernou elektrárnu dokončí v roce 2016. Agentuře ITAR-TASS to dnes řekl šéf podniku Alexandr Vozněsenskij. Dokončení plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov si u loděnice na konci loňského roku objednala státní agentura Rosatom.

"Máme čtyřletý kontrakt a musíme ji (loď-elektrárnu) předat v září 2016," uvedl ředitel. "Brzy budeme instalovat reaktory," dodal.

Akademik Lomonosov má být osazen dvěma reaktory "ledoborcového typu", každý o výkonu 35 megawattů. Fungovat by měly nejméně 35 let. Předpokládá se, že nasazeny budou v odlehlých a nehostinných končinách na severu a východě Ruska.

Projekt začal vznikat ještě v minulé dekádě. Původně se plovoucí elektrárna měla stavět v Severodvinsku, ale tamní loděnice se ukázala plně vytížená stavbou jaderných ponorek a přestavbou letadlové lodi pro Indii, a tak se dílo přesunulo do Petrohradu. Ale i vzhledem ke zmatkům při změně majitele loděnice, během kterých podle tisku "zmizely" miliardy rublů, se stavba plovoucí elektrárny, dokončené ze zhruba 35 procent, na dva roky zastavila.

Zakázky pro ruské ledoborce

Náklady prý mezitím několikanásobně stouply, a tak perspektivy původních plánů na stavbu sedmi plovoucích jaderných elektráren jsou nejasné.

Baltijskij zavod nyní staví atomový ledoborec nové generace s novým reaktorem o výkonu 60 megawattů pro společnost Atomflot. Ta v rámci Rosatomu provozuje flotilu ruských atomových ledoborců. Ředitel doufá, že podnik získá i zakázku na stavu dalších dvou ledoborců stejného typu.

 

Světové prvenství v nasazení "plovoucí jaderné elektrárny" podle některých zdrojů už získaly Spojené státy, které v 60. a 70. letech využívaly u Panamského průplavu a v Antarktidě dopravní loď Sturgis s reaktorem o výkonu deseti megawattů na palubě. Plány na komerční využití však ochladila řada jaderných havárií na souši, vrcholící katastrofou v Černobylu.