Chorvatsko chce od příštího roku pronajmout dálnice, aby mohlo splácet dluhy, které mají jejich současní státní provozovatelé. Tato balkánská země, která je od pondělí 28. členem Evropské unie, si v minulém desetiletí vzala velké půjčky, aby dokončila dálniční síť, která by zahraničním turistům usnadnila cestu do letovisek na pobřeží.

Důsledkem je dluhové břemeno kolem čtyř miliard eur, tedy kolem 100 miliard korun. Přinejmenším část z něj by ale mohli příště nést daňoví poplatníci, jestli se ho příští rok nepodaří splatit.

"Jestliže nepronajmeme dálnice, spustí se státní záruky na tyto půjčky, což znamená, že stoupne státní dluh, a to nemůžeme dovolit," řekl podle agentury Reuters chorvatský ministr dopravy Siniša Hajdaš Dončić. Výběrové řízení pro případné investory se podle něj uskuteční v prosinci. Teprve pak se rozhodne, kdo z nich bude moci předložit závaznou nabídku.

Dálnice by podle předběžných plánů mohly být pronajaty na 30 až 50 let. Vláda má přitom v úmyslu obdržet jednorázovou platbu mezi 2,4 a 3,2 miliardy eur.

Dvě společnosti, které nyní dálnice provozují, musí podle ministra příští rok splatit úvěry za 6,6 miliardy kun, což je v přepočtu skoro 23 miliardy korun.

Evropská komise již nového unijního člena upozorňovala na rostoucí státní dluh a výši deficitu veřejných financí. Státní dluh Chorvatska se blíží 60 procentům hrubého domácího produktu země. Rozpočtový schodek by měl v letošním roce představovat 3,5 procenta HDP.