Příšerné vedro a všudypřítomný rámus. V průmyslové Kovárně Viva v areálu bývalých Baťových závodů ve Zlíně je živo. Rachot a drnčení neustává a z obřích lisů vyskakují žhavé kusy ocelových výkovků.

Nenápadné šedé výrobky generují Kovárně Viva téměř miliardový obrat ročně. Hlavními zákazníky jsou totiž německé prémiové automobilky.

"Jsme kovárna, ale podkovy neděláme," říká s úsměvem obchodní ředitel firmy Zbyněk Rozsypal.

Většina výroby místo toho míří do Mercedesů, BMW nebo pro nákladní vozy Scania. Viva vyrábí například součásti pro tlumiče, brzdové třmeny nebo převodovky a spojky. Ročně jich vyrobí okolo 16 tisíc tun. 

Po rychlém a hlubokém propadu tržeb i výroby v roce 2009 vsadila firma na prémiové automobilky. A vyplácí se jí to. "Tehdy jsme nevyrobili za celý rok ani polovinu toho, co v předchozím roce," dodává Rozsypal. Od té doby ale firma opět roste a produkci i tržby už má nad předkrizovou úrovní. 

Zatímco v roce 2009 se tržby firmy propadly na 308 milionů korun, v minulém roce se blížily téměř 900 milionům korunám. 

"Zaměřili jsme se na prémiový segment automobilek, které jsou vůči výkyvům na trhu imunější," doplňuje Rozsypal s tím, že zakázky pro BMW či Mercedes skutečně fungují dobře především díky tomu, že rostou na východních trzích. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zlínská Kovárna Viva vyrábí součástky pro vozy BMW či Mercedes. Po razantním propadu tržeb v roce 2009 se otřepala a teď má nejvyšší tržby ve své 20leté historii. Firma, která působí v baťovském areálu ve Zlíně, se zaměřuje stále víc i na vývoj.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.