Nálepku český Berlusconi Andrej Babiš rázně odmítá. "Chápu, že se to srovnání někteří snaží podsouvat, ale určitě nechci být druhým Berlusconim," říká Babiš. 

Ten ve středu oznámil, že jeho Agrofert koupil vydavatelství Mafra, pod které patří například deníky MF Dnes a Lidové noviny. Babiš ovšem tvrdí, že média nebude nijak ovlivňovat a obavy z jeho vlivu jsou neopodstatněné. "Byl bych blázen, kdybych někdy někam zavolal a říkal, co mají napsat. V ten moment bych byl vyřízený," říká Babiš. 

Jaký máte plán s vydavatelstvím Mafra a jejími tituly? Například Lidovým novinám se už delší dobu nedaří.

Já mediím nerozumím. Můj způsob práce je, že si najdu člověka, který tomu rozumí.

Takže zatím nevíte, jakým směrem se Mafra ve vašich rukou posune?

To musí vědět management. Oni musí vědět, co s tím. To není můj problém. Vstoupil jsem do Mafry jako finanční investor, je to o penězích. Nebudu tam sedět v žádném orgánu ani nebudu mluvit do práce novinářů. 

Zmiňujete synergie vašeho týdeníku 5plus2 s Mafrou. Jak má ta synergie vypadat? Chcete například váš týdeník propojit s Metrem?

Určitě jde o synergii. Náš 5plus2 se vylepšuje, máme nový design, ale musí to mít šťávu. Lidi to zajímá, potřebují mít informace z regionů, kde žijí. Bohužel ale někteří redaktoři úplně nepochopili, co je cílem. A taky jsme nikdy nesdělili, co to 5plus2 vlastně je. Určitě v tom chci pokračovat. Pro regiony tu už byly tři projekty: Sedmička, Naše adresa a náš týdeník 5plus2. No a já s tím chci uspět. Moje podnikání je o úspěchu a budování, ne o penězích.

Spekulovalo se, že koupíte vydavatelství Ringier Axel Springer. Nakonec to byla Mafra, jak dlouho jste její akvizici zvažoval? 

Všechny jsem si vás vychutnal, to jsem vás dostal, že? Strašně se mi to líbilo.

Pokračují s Ringierem dál jednání, nebo máte nějakou dohodu?

Žádné dohody s Ringierem nejsou. Ten vydal své prohlášení a já se k tomu nechci dál vyjadřovat.

Jednal jste s oběma vydavatelstvími zároveň, než jste se rozhodl pro Mafru? 

Až budu v důchodu a budu psát paměti, tak vám to řeknu.

Co rozhodlo pro Mafru, jakou roli v tom hrály například její tiskárny?

Mafra je seriózní vydavatelství, které má potenciál. A zapadá to k nám, máme 5plus2 a i oni mají nějaké regionální aktivity. Jasně, Blesk čtou lidi. My jsme ale seriózní firma. 

Takže podobně jako Warren Buffett věříte regionálním médiím?

No, tak Warren Buffett investoval v Americe taky do regionálních médií. Chci, aby 5plus2 bylo úspěšné a Mafra je způsob, jak náš týdeník vylepšit. Nechci se toho vzdát. V některých regionech to má už dneska úzký profil. Lidi to hledají, zajímá je, kde žijí a co se tam děje. Samozřejmě kvalita novinářů není všude stejná a my potřebujeme šikovné novináře. 

AGF Media bude začleněna pod Mafru?

Ano. Mafra bude pod Agrofertem a potom budeme chtít prodat Mafře 5plus2.

To sloučení bude řídit management Mafry, nebo v něm lze čekat změny?

Ne. Myslím, že Mafra je stabilizovaná firma. Budeme se dívat, jak to může do sebe zapadat. Myslím, že tam jsou velké synergie. Jestli, tak budeme do Mafry maximálně nominovat člověka přes peníze, plánování a controlling. 

Budete ještě něco v oblasti médií přikupovat?

Uvidíme.

Proslýchá se, že by vás zajímala ještě nějaká televize, je to tak? 

V Mafře přece televize jsou. Óčko je super, údajně je vyprodané a funguje. Potřebuju pochopit, jaká je strategie. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru