Dohoda, na základě které se má společnost Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše stát vlastníkem mediální skupiny Mafra, je bezesporu významnou změnou na tuzemském mediálním trhu.

Skloubí totiž v sobě jak některé podstatné tržní fenomény, které provázejí současná média, tak v sobě nese i možnost změny kurzu deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, které Mafra vydává.

Co tato akvizice znamená?

1. Majitel skupiny Mafra, německá společnost Rheinisch-Bergische (RBVG), odchází po necelých dvaceti letech z tuzemského trhu.

Tím končí jedna rozsáhlá etapa, ve které se deníky MF Dnes a Lidové noviny vyvíjely. O vlivu německého vlastníka na podobu obou deníků už bylo napsáno mnohé – německému majiteli byla vytýkána provinčnost a určitá míra povrchnosti, která se měla projevovat zejména u MF Dnes příklonem k tolikrát zmiňované, leč blíže nikdy nepopsané „bulvarizaci“.

Odchod zahraničního vlastníka ale také ukazuje na současnou ekonomickou kondici řady mediálních firem, a zejména těch, které se pohybují v tradičním vydavatelském prostředí. Nadnárodním firmám se už nevyplácí držet na tak malém trhu, jakým je český, své aktivity.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra a posiluje svou pozici na mediálním trhu. Podívejte se, co jeho krok znamená a jaké změny může znamenat nový vlastník pro deníky MF Dnes a Lidové noviny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.