Skupina Agrofert Andreje Babiše koupila ve středu odpoledne české vydavatelství Mafra. To dosud patřilo pod německou společnost Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft (RBVG). 

"Skupinu MAFRA považuji za velmi silného hráče na českém mediálním trhu, především v oblasti seriózní žurnalistiky. Její akvizice bude mít pro naši mediální divizi řadu synergií a umožní nám hledat další nákladové úspory například při fungování našeho týdeníku 5plus2," řekl k tomu Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva Agrofert Holdingu.

"Tímto bych Vás rád informoval o tom, že naši akcionáři dnešního dne uzavřeli dohodu o prodeji veškerých aktivit mediální skupiny MAFRA v České republice skupině Agrofert," stojí ve zprávě, kterou dostali zaměstnanci Mafry ve středu před 16. hodinou. 

O skupině MAFRA

Skupina MAFRA je jednou z vedoucích mediálních skupin působících na českém trhu.

Je mimo jiné vydavatelem deníků Mladá fronta DNES, Lidové noviny, METRO, provozovatelem internetových portálů iDNES.cz, lidovky.cz, AAAPOPTÁVKA.CZ a řady dalších. Její aktivity zahrnují také televizní stanici Óčko a virtuálního mobilního operátora MOBIL.CZ.

Do skupiny patří také divize Mafraprint disponující moderními tiskárnami v Praze a Olomouci. Mediální skupina MAFRA zaměstnává v současné době přibližně 1.100 zaměstnanců.

Předseda představenstva RBVG Karl Hans Arnold k prodeji uvedl, že šlo o strategické rozhodnutí. "Společnost prodáváme ze strategických důvodů, abychom mohli investovat do různých nových aktivit,“ řekl Karl Hans Arnold, předseda představenstva RBVG.

Podle Babišova mluvčího Karla Hanzelky není podnikatelovým záměrem dělat ve vydavatelství revoluční změny, či propouštět zaměstnance. "Není naším záměrem dělat změny, které by vedly k propuštění lidí. V tomto směru bychom chtěli všechny zaměstnance uklidnit," řekl Hanzelka.

Podrobnosti a cenu transakce nechce ani jedna strana obchodu zveřejnit. Cena Mafry by se podle odhadů mohla pohybovat v nižších jednotkách miliard korun. 

Transakci musí ještě schválit Úřad na ochranu hospodářské soutěže. 

Babiš koupil celou skupinu Mafra. Kromě deníků MF Dnes, Lidových novin, Metro a řady internetových portálů tak získal také televizní stanici Óčko a virtuálního mobilního operátora Mobil.cz. Součástí nákupu jsou i tiskárny Mafraprint. 

Z koupě Ringieru Babiš vycouval

V posledních dnech se spekulovalo o tom, že Babiš kupuje vydavatelství Ringier Axel Springer. To vydává například deník Blesk a další tituly jako týdeník Reflex či deník Sport. Na Ringier se údajně dlouho chystal, nakonec ale z nákupu sešlo. Ve středu odpoledne to potvrdilo i samo vydavatelství. 

"Koncern Ringier Axel Springer Media AG byl osloven podnikatelem Andrejem Babišem, který projevil o firmu v České republice zájem. Ringier Axel Springer AG však vyjednávání ukončil a žádná další jednání nepokračují," uvedla mluvčí Ringieru Kateřina Kuchařová.

Loni navíc Babiš zvažoval koupi společnosti Centrum Holdings, kterou nakonec koupilo vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly (vydává HN a provozuje server IHNED.cz). Od Economie Babiš letos koupil slovenský vydavatelský dům Ecopress (Hospodárske noviny). Spekulovalo se také o Babišově zájmu o televizi Metropol, to ale sám miliardář popřel.

 

O Agrofertu

Agrofert byl založen v roce 1993 jako společnost obchodující s hnojivy a agrochemikáliemi. V průběhu let se rozrostl a skupina v současné době zahrnuje více než 200 společností působících v chemickém průmyslu, zemědělství, potravinářství, lesnictví a médiích.

S více než 5,5 mld. EUR konsolidovaného obratu je Agrofert čtvrtým největším podnikem v České republice. Agrofert začal podnikat v oblasti médií v roce 2012 vytvořením bezplatného týdeníku 5plus2, který je distribuován v počtu 1 milion kusů týdně na území celé České republiky.

V dubnu 2013 Agrofert rozšířil své mediální aktivity i na území Slovenska akvizicí společnosti Ecopress, vydavatele deníku Hospodárske noviny.

V médiích začal Agrofert podnikat v minulém roce, když vytvořil a začal vydávat bezplatný týdeník 5plus2. Ten distribuuje v nákladu milion výtisků týdně po celém Česku. 

Aktivní Babišovy investice do médií jsou dávány do souvislosti s jeho politickými ambicemi. V listopadu 2011 totiž Babiš založil občanskou iniciativu Ano 2011, která byla vloni registrována jako politické hnutí. Hnutí se v současné době připravuje na příští sněmovní volby, které zatím připadají na květen příštího roku.

Spojení s politikou?

"Považuji to za nešťastný krok, zvlášť na tak malém trhu jako je ten český," reagoval na událost novinář a spisovatel Karel Hvížďala, podle kterého tím padá jedna z dalších "čínských zdí" mezi médii, byznysem a politikou.

Za jistých okolností by tak podle novináře mohl Babiš přispět k pádu druhého nejčtenějšího deníku, jako tomu bylo jinde v Evropě, když se začalo médium orientovat silně politicky. "Není to dobře v okamžiku, kdy současně neprohlásí, že zavádí nějaký etický kodex, který to zásadně odděluje od jeho byznysu i politického plánu," dodal Hvížďala.

Mluvčí Agrofertu ale taková rizika odmítl. "Zcela odmítám, že by pan Babiš kupoval vydavatelství proto, aby zasahoval do obsahu novin. Souvislost s jeho politickými aktivitami vůbec nehledejte," uvedl Hanzelka. "Pokud byste se zeptali šéfredaktorů médií, která Agrofert doposud vlastní, všichni vám jednotně potvrdí, že je pan Babiš nijak neovlivňuje," dodal.

Andrej Babiš patří mezi nejbohatší a nejvlivnější české podnikatele. Časopis Forbes ocenil jeho majetek na 39,5 miliardy korun.

V poslední době má Babiš velký "nákupní apetit". (Podívejte se tady.) Zatím poslední akvizice, kterou zvažuje, je koupě největší chorvatské chemičky Petrokemija Kutina

Podle informací IHNED.cz je právě Babiš v Německu, kde jedná o dalších možných akvizicích. V únoru Babiš koupil největší německé pekárny Lieken a v Lutherstadtu vlastní velkou chemičku SKW Piesteritz.

Mimo jiné se v Německu zúčastní setkání prezidenta Miloše Zemana s jeho německým protějškem Joachimem Gauckem. 

Agrofert loni vydělal šest miliard korun a zisk společnosti tak klesl meziročně téměř o třetinu. Za poklesem stál hlavně chemický sektor, tržby v hlavních odvětvích ale rostly. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč z předloňských 117,6 miliardy Kč.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru