Velká Británie dala americké internetové společnosti Google 35 dní na to, aby smazala zbývající osobní data, která firma nashromáždila při pořizování snímků pro svou mapovou službu StreetView. V opačném případě by prý Googlu mohlo hrozit trestní stíhání.

Pokutu ale britský úřad pro informace (ICO) americké společnosti neuložil, informoval dnes britský zpravodajský server BBC.

Google v minulých letech rozhněval veřejnost v mnoha zemích, když vyšlo najevo, že jeho auta při snímání ulic za účelem pořízení panoramatických snímků sbírají i data z nezakódovaných bezdrátových sítí. Google se tak mohl dostat k e-mailům, ale zjistit také například internetové adresy nebo přístupová hesla.

Británie byla jednou z několika zemí, které po vypuknutí kauzy v roce 2010 spustily vyšetřování. Britové ale později přijali vysvětlení Googlu, že firma již nasbíraný materiál zničila.

Loni ale Google připustil, že několik disků s údaji je "omylem" stále na světě, a britští regulátoři tak obnovili vyšetřování. Teď Google tvrdí, že se bude nejnovějším nařízením britských úřadů řídit.

Street View je jedním z dosud nejambicióznějších projektů Googlu. Firma, která provozuje i stejnojmenný internetový vyhledávač, se ale kvůli projektu dostala mnohokrát do potíží.

Německý úřad na ochranu informací jí na jaře vyměřil pokutu 145 000 eur (zhruba čtyři miliony Kč) za shromažďování údajů z nezabezpečených bezdrátových sítí. Ve Francii Google dostal pokutu 100 000 eur (2,5 milionu Kč).

Ve Spojených státech se firma podle dřívějších informací rozhodla dobrovolně zaplatit pokutu sedm milionů dolarů (asi 179 milionů korun). Problémy kvůli projektu StreetView měl Google i v České republice.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru