Čtyři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podali trestní oznámení pro podvod na firmu Czech Coal Services a dva bývalé spolumajitele stejnojmenného holdingu - Petra Pudila a Vasila Bobelu, uvedla právní zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková.

V trestním oznámení tvrdí, že si Czech Coal Services v případu Mostecké uhelné společnosti nárokuje neprávem odškodné 6,3 miliardy korun - a je to tedy podvod. Krajské státní zastupitelství zatím přijetí oznámení oficiálně nepotvrdilo, dokument ale nese razítko jeho podatelny.

Trestní oznámení podali bývalí manažeři MUS Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček a Petr Kraus. Všichni čtyři čelí u soudu ve švýcarské Bellinzoně obžalobě z podvodů a praní špinavých peněz. K ní se připojila i následnická firma Czech Coal Services a dva ze tří někdejších členů představenstva, Vasil Bobela a Petr Pudil. Vzniklou škodu vyčíslili na 6,3 miliardy korun. Bobela a Pudil na konci roku 2010 své pětiprocentní podíly prodali Pavlu Tykačovi.

Czech Coal se nechce vyjadřovat

"Existuje důvodné podezření, že pánové Bobela a Pudil se záměrným podáváním nepravdivých a spekulativních informací snažili uvést v omyl švýcarské orgány, čímž se pokusili nezákonně obohatit o částku 6,26 miliardy korun," uvedla Zelenková. Švýcarské úřady zablokovaly šesti obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná se k situaci nechtěla v pátek v podvečer vyjadřovat s vysvětlením, že firma Czech Coal Services není součástí skupiny. Podle obchodního rejstříku se firma rozdělila a část splynula s Czech Coalem, z další části vznikla firma Coal Services, kterou Czech Coal na svém webu uvádí jako jednu ze svých firem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru