Senát rozšířil pravomoci České národní banky při dohledu nad finančními skupinami, které působí ve více oblastech finančního trhu. Norma, která zpřesňuje i povinnosti těchto skupin, zavádí do českého zákona pravidla nové evropské směrnice.

Novelu zákona o finančních konglomerátech, kterou dnes horní komora schválila hladce během pár minut, nyní dostane k podpisu prezident.

Zaváděná evropská směrnice je jedním z opatření, kterým Evropská komise reagovala na finanční krizi po pádu banky Lehman Brothers. Vláda poukazuje na to, že finanční konglomeráty se mohou potýkat z různými riziky, například se může stát, že se stejný typ rizika vyskytne současně v různých částech skupiny, a může tak způsobit hrozbu pro skupinu jako celek.

Firmám na nejvyšší úrovni řízení v rámci finančního konglomerátu, které podléhají regulaci úřadů, se ukládá povinnost zveřejňovat aspoň jednou ročně informace o řídící a organizační struktuře a majetkoprávních vztazích mezi subjekty uvnitř skupiny.

Novela také zpřesňuje požadavky na lidi, kteří stojí na čele finančních skupin. Posouzení jejich důvěryhodnosti bude podle zákona vycházet z podkladů, které osvědčí jejich trestněprávní bezúhonnost, chování a jednání v podnikání i plnění povinnosti vůči úřadům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru