Čína uvedla, že nemá žádné informace o Američanu Edwardu Snowdenovi, který vyzradil údaje o tajném protiteroristickém programu americké vlády a nyní se skrývá na neznámém místě v Hongkongu. Jde o první vyjádření čínských úřadů k případu. Aféra je hlavním tématem čínského tisku.

"Je mi líto, ale v tuto chvíli vám k této záležitosti nemohu poskytnout žádné informace," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na pravidelné tiskové konferenci.

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden se v neděli přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci.

NSA pronikla do stovek čínských počítačů

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua zopakovala tvrzení Pekingu, že Čína je jednou z největších obětí útoků hackerů.

Její názor podpořil Snowden, když hongkongskému listu South China Morning Post řekl, že americká NSA od roku 2009 pronikla do stovek počítačů v Hongkongu a Číně. Jejím terčem byli prý politici, podnikatelé i studenti. Celkový počet hackerských operací údajně přesahoval 61 000.

Aféra kolem prozrazení amerického tajného programu je dnes podle agentury AFP nejdůležitějším tématem velkých čínských zpravodajských portálů.

Otazník nad čínsko-americkými vztahy

"Toto odhalení nepochybně poškodí pověst Washingtonu v zahraničí a vystavuje zkoušce čínsko-americké vztahy," napsal čínský státní deník China Daily.

"Washington řadu měsíců obviňoval Čínu z elektronické špionáže, ale ukázalo se, že ve Spojených státech je větší hrozbou pro respektování soukromí a osobní svobody neomezená moc vlády," citoval list experta na USA na čínské univerzitě zahraničních věcí Li Chaj-tunga.

Čínský Lidový deník ve svém úvodníku poznamenal, že "Spojené státy dluží vysvětlení uživatelům internetu celého světa".

"Stamiliony Číňanů využívají služby devíti velkých amerických internetových společností", z nichž prý sledovací program Prism údaje upotřebitelné ke sledování lidí a jejich styků čerpal, napsal dále čínský list. "Čínské úřady nechají Snowdena mluvit, dokud jim USA neposkytnou vysvětlení," dodal Lidový deník.

Snowden setrvává nadále v Hongkongu, uvedl Chow Chung Yan, redaktor hongkongského listu South China Morning Post, jemuž Američan poskytl ve středu rozhovor. Je to první zpráva o místě Snowdenova pobytu poté, co se technik odhlásil v pondělí z hotelu na tomto čínském autonomním území a zmizel neznámo kam.

Na podporu Snowdena dnes přišla před americký konzulát v Hongkongu demonstrovat asi desítka lidí. Drželi transparenty kritizující vládu USA a skandovali "Snowden je můj bratr". Větší manifestace by se měla uskutečnit v sobotu odpoledne, napsala agentura AP.

Devětadvacetiletý Američan v rozhovoru pro South China Morning Post řekl, že chce zůstat v Hongkongu, dokud bude na jeho území vítaným hostem.