Vítejte na portálu pro malé a střední firmy

Právě jste na portálu ProByznys.info, který přináší obsah a praktické nástroje malým a středním firmám i drobným živnostníkům.

Další pomoc firmám postiženým povodněmi přichystala také Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Jak uvedla Hana Hikelová, ředitelka odboru komunikace EGAP, tato pomoc je součástí celého balíčku pomoci firmám, který v současné době dokončuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na koho se obrátit

Pro získání podpory ze strany EGAP se obracejte na:

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s.
Vodičkova 34/701
111 21 Praha 1
tel.: +420 222 842 300
JUDr. Marek Dlouhý, náměstek generálního ředitele
e-mail: dlouhy@egap.cz

"Celý pojistný proces bude EGAP posuzovat velice individuálně a citlivě, aby nedocházelo ke zbytečnému procesnímu omezení státní podpory vývozu kvůli povodním," doplnila mluvčí.

Postižení exportéři se mohou se svými potřebami neprodleně obracet na Obchodní úsek EGAP. (viz kontakt vpravo)

Podpůrný balíček pomoci EGAP míří do tří hlavních oblastí":

  • dočasné zmírnění některých ustanovení pojistných smluv a všeobecných pojistných podmínek (např. prodloužení stanovených lhůt o 1 měsíc)
  • prodloužení doby čerpání exportních úvěrů v návaznosti na zpoždění dodávek související s povodněmi
  • prodloužení splácení předexportních úvěrů v adekvátní návaznosti na výpadek výroby způsobený povodněmi

"Při žádosti o prodloužení či prominutí lhůt, případně dalších případech využijí exportéři standardní formuláře, které ma EGAP na svém webu," upřesnila Hikelová.

Modelové příklady

Modelový případ 1:

Firma zasažená povodněmi získala v minulých týdnech a měsících exportní zakázku. S komerční bankou se dohodla na předexportním úvěru, který si pojistila u EGAP. Firma je schopna zakázku dokončit, ale všechny zbylé provozní zdroje investuje do nutné opravy firmy do předpovodňové podoby. EGAP této společnosti prodlouží lhůtu pro zaplacení pojistného o 1 měsíc a tak sníží tlak na cash flow české společnosti.

Modelový případ 2:

Povodeň vyplaví kanceláře společnosti, která má nahlásit hrozbu pojistné události nebo samotnou pojistnou událost. EGAP této společnost ustoupí z všeobecných pojišťovacích podmínek a prodlouží lhůty pro nahlášení hrozby pojistné události, případně pro dodání dokumentace prokazující pojistnou událost o 1 měsíc.

Ministerstvo průmyslu již minulý týden zveřejnilo tzv. Záchranný kruh určený malým a středním podnikům. Ten obsahuje pět bodů podpory. Mj. dotace na obnovu zničeného majetku, nebo zvýhodněné úvěry a záruky za úvěry určené na obnovu.

Jeden z těchto bodů se zaměřuje i na export a spočívá v mírnějším posuzováním žádostí exportérů o uvolnění financí na vázaných účtech u České exportní banky a také poskytování nových úvěrů ve zrychleném procesu.

Je tedy logickým krokem, že se k této exportní podpoře připojila i EGAP.

 

 

Vyzkoušejte si portál pro malé a střední firmy - VÍCE O PORTÁLU ZDE

REGISTRUJTE ZDARMA - ZDE

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru