Americký internetový gigant Google koupil izraelskou firmu Waze, která se zabývá vývojem digitálních map a satelitní navigace a vyvinula vlastní informační servis, který propojuje mapy s prvky sociálních sítí. Americká společnost to v úterý oznámila na své webové stránce, částku za akvizici ale nesdělila.

Podle různých zdrojů zaplatí Google za Waze 1,1 až 1,3 miliardy dolarů (až 25,1 miliardy Kč). Byla by to čtvrtá největší akvizice firmy z více než 240 převzetí za patnáct let existence společnosti. Loni Google koupil výrobce mobilních přístrojů Motorola Mobility Holdings za 12,4 miliardy dolarů, v roce 2008 internetovou firmu DoubleClick za 3,2 miliardy dolarů a v roce 2006 videoserver YouTube za 1,8 miliardy USD.

O Waze se zajímaly i Apple a Facebook

O Waze se zajímalo několik dalších předních technologických firem, především americká sociální síť Facebook a společnost Apple. Mapy a navigační služby jsou nyní jedněmi z nejdůležitějších aspektů využívání chytrých telefonů, a pro technologické firmy tak jsou velmi důležité. Google se snaží upevnit si dominanci v tomto segmentu před dotahující se konkurencí a úterní akvizicí přebral rivalům Apple a Facebook jeden z cenných nástrojů.

Waze využívá satelitních signálů z chytrých mobilních telefonů účastníků svého servisu, což jí umožňuje shromažďovat dopravní informace. Ty potom sdílejí uživatelé mezi sebou a díky tomu získávají informace v reálném čase. Google uvedl, že hodlá servisem Waze obohatit svůj mapový servis Google Maps. Servis může také posílit i pozici sociální sítě Google pod názvem Plus.

Společnost Waze vznikla před čtyřmi lety a v současné době má ve světě zhruba 47 milionů uživatelů. Vedle hlavních aktivit v Izraeli má i menší kancelář v Palo Alto v centru Silicon Valley. Firma zaměstnává asi stovku lidí.

Úterní transakce potvrzuje pozici Izraele jako jednoho ze světových center technologického výzkumu a vývoje. Převzetí Waze patří mezi jeden z největších prodejů izraelské firmy v historii země.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru