Počet dětí, které nemohou pravidelně navštěvovat školu, se v roce 2011 v celém světě snížil na 57 milionů. Jde ale jen o zanedbatelný pokles.

Jedním z cílů OSN je totiž zajistit dostupnost základní školní docházky do roku 2015 pro všechny děti, což se podle zpravodajského serveru BBC těžko podaří splnit.

Nejhorší situace je v Nigérii, Pákistánu a Etiopii, vyplývá ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

V prvních letech nového tisíciletí se přitom dařilo situaci významně zlepšovat. V roce 2000 nemohlo pravidelně navštěvovat školu 115 milionů dětí, zatímco o pět let později již "jen" 72 milionů a v roce 2010 zhruba 61 milionů.

Poslední roky tak naznačují, že dochází k určité stagnaci. "Ocitli jsme se v kritickém bodě," uvedla generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová.

Nový průzkum také ukázal, že na základní vzdělání v rozvojových zemích přispívají světoví dárci stále nižšími částkami, nejnověji jde o pokles o šest procent. Kdysi v této oblasti bývaly hlavním dárcem Spojené státy, v roce 2011 se ale na první místo dostala Velká Británie, která spolu s Německem, Austrálií a Norskem své příspěvky neustále zvyšuje.

Cíl pro rok 2015 světoví lídři stanovili v roce 2000. Pravděpodobně jej ale budou muset posunout, podle BBC dokonce opětovně. Původně totiž měly mít všechny děti na světě přístup ke vzdělání již v roce 2000.

Více než polovina dětí bez přístupu ke vzdělání pochází ze subsaharské Afriky - například v Nigérii se rok od roku situace zhoršuje. Naopak v jižní a západní Asii se objevil určitý pokrok a počet dětí bez možnosti pravidelně chodit do školy tam za 20 let klesl o dvě třetiny.