Náprava škod po povodních přispěje k urychlení tempa růstu HDP, a to v řádu desetin procentního bodu. Vyplývá to z prezentace guvernéra České národní banky Miroslava Singera pro veřejnost při příležitosti sobotního dne otevřených dveří ČNB. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš na twitterovém účtu centrální banky. ČNB v květnové prognóze odhaduje letos pokles ekonomiky o 0,5 procenta.

Náprava škod po povodních může přinést podle Singera i určité výhody, jako například zvýšení technické úrovně nových kapacit a infrastruktury nebo zvýšení odolnosti země proti budoucím katastrofám.

Povodně hospodářství příliš nepoškodí, škody dosáhnou miliard, míní ekonomové - čtěte ZDE

 

Negativně naopak guvernér zhodnotil pokles hodnoty poškozených domů, zničení výrobních kapacit firem nebo škody na infrastruktuře. "Škody způsobené povodněmi snížily během několika dnů celkové bohatství země," uvedl Singer v prezentaci.

Česká ekonomika by podle Singera měla začít meziročně růst ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí HDP klesl meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta. Země je tak v nejdelší recesi za dobu své novodobé existence. "Česká republika má lepší předpoklady pro budoucí růst než mnohé země v EU," zmínil dále v prezentaci Singer.

Škody z letošních jarních povodní budou podle odhadů ekonomů nižší než v roce 2002. Například hlavní ekonom Ery Jan Bureš očekává, že škody z letošních povodní budou 10 až 20 miliard korun. Po povodních v roce 2002 byly škody vyčísleny na více než 70 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru