Náprava škod po povodních přispěje k urychlení tempa růstu HDP, a to v řádu desetin procentního bodu. Vyplývá to z prezentace guvernéra České národní banky Miroslava Singera pro veřejnost při příležitosti sobotního dne otevřených dveří ČNB. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš na twitterovém účtu centrální banky. ČNB v květnové prognóze odhaduje letos pokles ekonomiky o 0,5 procenta.

Náprava škod po povodních může přinést podle Singera i určité výhody, jako například zvýšení technické úrovně nových kapacit a infrastruktury nebo zvýšení odolnosti země proti budoucím katastrofám.

Povodně hospodářství příliš nepoškodí, škody dosáhnou miliard, míní ekonomové - čtěte ZDE

 

Negativně naopak guvernér zhodnotil pokles hodnoty poškozených domů, zničení výrobních kapacit firem nebo škody na infrastruktuře. "Škody způsobené povodněmi snížily během několika dnů celkové bohatství země," uvedl Singer v prezentaci.

Česká ekonomika by podle Singera měla začít meziročně růst ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí HDP klesl meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta. Země je tak v nejdelší recesi za dobu své novodobé existence. "Česká republika má lepší předpoklady pro budoucí růst než mnohé země v EU," zmínil dále v prezentaci Singer.

Škody z letošních jarních povodní budou podle odhadů ekonomů nižší než v roce 2002. Například hlavní ekonom Ery Jan Bureš očekává, že škody z letošních povodní budou 10 až 20 miliard korun. Po povodních v roce 2002 byly škody vyčísleny na více než 70 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru