Rádi bychom krátce zareagovali na rozhovor s Petrem Zahradníkem na téma recese v ČR, který vyšel na serveru IHNED.cz v úterý.

Petr Zahradník zcela správně identifikuje příčiny současných problémů české ekonomiky, které kromě tíživé situace v eurozóně do značné míry souvisí s příliš restriktivní fiskální politikou české vlády v letech 2011 a 2012.

Tato byla, jak poznamenává, poměrně hrubě provedena (souhlas: selektivnost by neškodila) a která rovněž byla, dle nás, špatně komunikována (vláda nemusela šířit tolik paniky). Již méně s ním však souhlasíme v hodnocení současného stavu.

Pozornější pohled totiž odhalí, že vyhlídky české ekonomiky jsou po úterním zveřejnění růstu HDP za první kvartál nejpozitivnější za dlouhou dobu. První čtvrtletí letošního roku bylo s vysokou pravděpodobností i poslední recesní.

Není důvod věšet hlavu

Ano, česká ekonomika za letošní první čtvrtletí mezikvartálně poklesla o 1,1 %, meziročně pak o 2,2 %, což je nečekaně hluboký propad. Pokud se však blíže podíváme na příčiny tohoto propadu, netřeba propadat panice a nemusíme ani okamžitě věšet hlavu a být letos „rádi za pokles o procento“.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru