Nové a nové daně, vyšší daně, rostoucí regulace trhu práce, nedůvěra ve vlády a odvod financí v jejich prospěch. Nová panevropská studie univerzit ukazuje, jak v Evropě narůstá černý trh do miliard eur. Živí prý pracovní sílu šesti Českých republik a na jihu představuje až třetinu ekonomik.

Na růst černého trhu v Evropě se zaměřila studie britského think-tanku Institute of Economic Affairs (IEA) se zapojením řady evropských univerzit. Evropská stínová ekonomika podle studie zaměstnává zhruba 30 milionů lidí v rámci zemí Evropské unie a na jihu – tedy v Itálii, Španělsku či Řecku generuje pětinu národního příjmu a mezi 20 až 30 procenty objemu HDP. U severských zemí to je údajně 14 procent, Velká Británie je studií „vykreslována“ pouze s 10 procenty.

Podle vedoucích studie, kterými byli profesor ekonomie rakouské Keplerovy univerzity Friedrich Schneider a profesor Univerzity v Sheffieldu ve Velké Británii Colin Williams, za rozpukem černého trhu stojí zejména růst daní a ztráta důvěry ve stát.

Růst daní rozvířil nebezpečnou spirálu

„Vysoké úrovně vládních výdajů na straně jedné a zatěžování stále vyššími daněmi na straně druhé přiměly jak jednotlivce, tak firmy k ilegálnímu zaměstnávání. Rozvířily nebezpečnou spirálu,“ uvádějí Schneider a Williams.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru