Andrej Babiš má na Labi tři významné podniky. V Česku Lovochemii a Preol, první jmenovaná je největším výrobcem průmyslových hnojiv. V Německu pak má nejziskovější podnik, který mu tvoří přes třetinu zisku - největší výrobnu čpavku v Německu SKW Piesteritz. Tu zatím záplavy údajně neohrozí.

Náklady na zastavení výroby a demontáž zařízení v obou továrnách vychází na 15 milionů (Lovochemie 10 milionů, Preol 5 milionů). "Ale je to pojištěno," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Podle něj každý den přichází lovosické podniky o tři miliony korun zisku denně. "Teď stojíme pátý den, takže na nákladech a ušlém zisku to je nějakých 30 milionů," dodal Hanzelka.

Další ztráty budou z odvislé od toho, kdy bude moct začít stěhování zpět do areálu a obnovení výroby. To by mělo být do deseti dnů od momentu, kdy Povodí Labe řekne, že návrat může začít. To tedy bude minimálně 30 milionů, ale pravděpodobně více.

V součtu tak záplavy Babišovy lovosické podniky vyjdou na zhruba 50-60 milionů korun, patnáct milionů za pojištěné zastavení výroby se měly podniky získat zpět.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru