Které zprávy dnes doporučuji sledovat:

Český statistický úřad zveřejní tvorbu a užití HDP za 1. čtvrtletí 2013.

Zálezlice (Mělnicko) Ministr zemědělství Petr Bendl vystoupí k průběhu povodní. 

Brusel (Belgie) Bude zveřejněn index výrobních cen za duben v zemích eurozóny.

Washington (USA) Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) má rozhodnout spor, zda firma Apple porušila patenty vlastněné konkurenční firmou Samsung Electronics při výrobě svých přístrojů iPod Touch, iPhone a iPad.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Pojišťovny mají nahlášené škody za stovky milionů korun

Pojišťovny mají již nahlášeno souvislosti s velkou vodou, která o víkendu zasáhla většinu Čech, tisíce škod celkem za stovky milionů korun. Škody dále rostou, pojišťovny je odhadují v řádu miliard Kč. Záležet bude i na dalším vývoji počasí. Pojišťovny posílily kapacity svých kontaktních center, jejich mobilní technici a likvidátoři jsou v terénu. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

V USA má padnout rozhodnutí ve sporu Applu a Samsungu

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) by měla v úterý rozhodnout, zda americký technologický gigant Apple při výrobě svých přístrojů iPod Touch, iPhone a iPad porušil patenty vlastněné jihokorejským konkurentem Samsung Electronics. Soudce ITC James Gildea už loni v září v předběžném rozhodnutí uvedl, že Apple patenty Samsungu neporušil. Pokud by komise v závěrečném rozhodnutí dospěla k opačnému názoru, mohl by být zakázán prodej přístrojů Applu v USA.

Vývojář her Zynga propustí pětinu zaměstnanců

Americká společnost Zynga, která vyvíjí internetové hry, propustí asi 520 zaměstnanců. To odpovídá zhruba pětině její celkové pracovní síly a podle agentury Reuters je to nejdramatičtější propouštění, k jakému firma kdy sáhla. Zynga je největším poskytovatelem her pro komunitní síť Facebook a rozsáhlým propouštěním reaguje zejména na pokles poptávky.

Litvínovská uhelná může těžit v ochranných pilířích lomu ČSA

Těžařská společnost Litvínovská uhelná může těžit hnědé uhlí ve dvou ochranných pilířích svého lomu ČSA. Obvodní báňský úřad v Mostě rozhodl, že v pilířích, které chrání zámek Jezeří a obec Černice před zničením, může firma těžit hlubinnou metodou chodbicování. Společnost se tak může dostat k 20 milionům tun uhlí. Až dosud podmínky obou pilířů jakoukoli těžbu zakazovaly. Uvedl to dnešní E15.

Čína bude investovat do evropských veřejných služeb

Čína je připravena pokračovat v investicích do podniků veřejných služeb v Evropě, pokud to pro ni bude výhodné. Agentuře Reuters to řekl představitel čínské státní elektrárenské společnosti The State Grid Corporation of China (SGCC). Ta loni v únoru koupila asi čtvrtinový podíl v portugalském provozovateli distribuční sítě REN a s investicí je prý zatím spokojena.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru