Xavier Niel (45)

- Narodil se 25. srpna 1967 v Paříži.
- V 19 letech se začal živit jako programátor minitelu (předchůdce internetu).
- V roce 1993 investoval do WorldNet, prvního internetového operátora ve Francii.
- V roce 1996 tuto společnost převzal a přejmenoval na Iliad, která o tři roky později začala užívat značku Free.
- Je většinovým majitelem firmy Iliad - vlastní 63,93 procenta akcií.
- Letos zakládá školu pro specialisty IT, v níž se nebude platit školné.
- Podle žebříčku Forbes činí jeho osobní jmění 6,6 miliardy dolarů.

Enfant terrible francouzského telekomunikačního odvětví Xavier Niel vyhlásil třem konkurenčním kolosům agresivní cenovou válku. Za neomezený počet e-mailů, volání a nabídku tří gigabytů dat začal účtovat měsíčně jen 19,99 eura. Většinový vlastník operátora Free Mobile, který vstoupil na telefonní trh teprve loni v lednu, díky levným službám zakrátko získal 5,2 milionu uživatelů. Nyní ale prožívá velké zklamání. Po prudkém růstu klesly tržby jeho mobilní divize za letošní první čtvrtletí o čtyři procenta.

Své konkurenty na trhu Xavier Niel nazval vyděrači, kteří drží partu, aby nemuseli snižovat ceny. A Francouzům vzkázal: "Máte šanci dát svému operátorovi lekci. Máte dvě možnosti: můžete se přihlásit k Free Mobile za poloviční cenu, anebo svému operátorovi zavolat, aby ceny přizpůsobil našim sazbám."

I když se nyní ukazuje, že cenová válka je dvousečnou zbraní, Xavier Niel dosáhl svého cíle, který deklaroval - jeho protivníci, Orange, SFR a Bouygues, byli donuceni snížit ceny.

Niel, který pochází z chudé rodiny, má francouzskou manažerskou a podnikatelskou elitu v žaludku. "Většinu svého bohatství zdědili, já si své miliardy vydělal," prohlašuje. "Pěstují bratříčkování, protože chodili do stejných elitních škol, jsou spjati s politiky, kteří byli jejich spolužáky," dodává.

Konkurenti považují Xaviera Niela za drzého outsidera a on tvrdí, že je na toto označení hrdý. Má totiž jen středoškolské vzdělání a své jmění nabyl na počátku své podnikatelské kariéry všelijak. Například investoval do sexshopů, což ho dostalo za mříže - čtyři týdny seděl ve vyšetřovací vazbě. V roce 2004 byl odsouzen na dva roky podmíněně. Původně ho chtěli obžalovat, že jeho prodejny zprostředkovávaly prostituci. To neprošlo. Nicméně vyšetřovatelé zjistili, že z financí těchto sexshopů zpronevěřil 200 tisíc eur.

Ve Francii byl první, kdo vsadil na síť sítí, a plně ocenil vyhlídky internetu. V roce 1993, kdy mu bylo teprve 26 let, investoval do firmy WorldNet. Tu pak v roce 1996 převzal a přejmenoval na společnost Iliad. Když se na francouzském trhu objevili další internetoví operátoři, přišel Xavier Niel v roce 2002 s originální nabídkou, patentem chráněnou službou Freebox. Nabízel "trojbalík", který zajišťoval zároveň provoz internetu, pevné telefonní linky a televize, a to za pouhých 29,99 eura měsíčně. Byla to první cenová válka, kterou ve své podnikatelské kariéře vyhlásil. A konkurenti byli hodně zděšení.

 


 

obalka ekonom 22- Proč se Xavieru Nielovi říká "neviditelný muž"?

- Co má společného s Billem Gatesem a Markem Zuckerbergem?

- A z jakého důvodu si nikdy nekoupil jachtu?

Celý portrét výstředního francouzského miliardáře najdete v posledním čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 30. května.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru