Útoky DDoS, které vyřadí servery z provozu zahlcením dotazy, jsou často jen kouřovou clonou, která má zamaskovat jiné nebezpečnější útoky v pozadí, tvrdí v rozhovoru pro IHNED.cz Jim Jaeger, bývalý brigádní generál amerického letectva a dlouholetý expert na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Fidelis Security.

Jeho firma dodává části bezpečnostního software a poskytuje expertizu pro českou firmu net.pointers, která zajišťuje bezpečnostní řešení pro banky, průmyslové firmy, energetické společnosti i armádu.

Jak dlouho se už věnujete kybernetické bezpečnosti?

Pro armádu a vládu jsem dělal 25 let a teď 15 let v soukromém sektoru. Ve společnosti Fidelis Security mám na starosti vyšetřování velkých bezpečnostních průniků po celém světě, takže pracuji, kde je zrovna třeba.

Naše hlavní forenzní laboratoř je ve Washingtonu, většina personálu, který sleduje bezpečnost sítí, je v San Antoniu v Texasu, kde také bydlím. Ale jak říkám, velmi často jsem na cestách.

Zmínil jste práci pro armádu - jste bývalý brigádní generál Air Force. Byl jste také pilot?

Ne, od samého začátku pracuji v oblasti počítačové bezpečnosti. Létal jsem často v průzkumných letounech, ale ne jako pilot.

Kdo jsou vaši klienti v USA?

Velké firmy jako IBM, Microsoft, finanční společnosti, ale ty moc nechtějí, abychom je jmenovali. Z energetických společností je to třeba ConocoPhillips.

Naši lidé také pracují pro federální vládu - americký CERT (Computer Emergency Readiness Team), kde se zabývali třeba útoky na Google a newyorskou burzu. Jak jsem slyšel, vlastní CERT nyní zakládá i Česká republika.

Co vás přivádí do České republiky?

Spolupracujeme s českou firmou net.pointers tady v ČR a na Slovensku. Net.pointers poskytují mimo jiné bezpečnostní řešení pro banky, pojišťovny, technologické firmy, velké energetické společnosti, které musí chránit kritickou infrastrukturu, a také armádu.

Dodáváme jim náš software Fidelis XPS a také pracovní expertízy a konzultace, kvůli kterým jsem tady. V Praze jsem poprvé, předpokládám, že nyní sem budu jezdit častěji.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru