Moravský peněžní ústav (MPU), druhá největší kampelička v zemi, schvaluje přísnější opatření vůči družstevním záložnám, které ve středu schválila vláda. Návrh ministerstva financí, který vypracovalo společně s Českou národní bankou, přichází v době, kdy centrální banka zakázala dvěma z největších kampeliček přijímat vklady a poskytovat nové úvěry. Zákaz se netýkal Moravského peněžního ústavu.

„Vítáme snahu o posílení stability sektoru družstevních záložen. Tato novela zákona ukazuje jasný směr pro další vývoj celého sektoru“, uvedl předseda představenstva MPU Radomír Lapčík.

V rámci nových pravidel bude maximální výše bilance pět miliard korun. Pokud záložna bude chtít dále růst, bude se muset stát obchodní bankou.

A to se právě týká Moravského peněžního ústavu - její bilanční suma totiž činní necelých devět miliard korun. V nejbližších několika letech bychom chtěli dostat bankovní licenci, to bude záležet samozřejmě na tom, jak rychle splníme podmínky České národní banky," uvedl serveru IHNED.cz mluvčí MPU Jiří Coufal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Družstevní záložny se budou muset smířit s poměrně výraznými změnami. Čeká je zvýšení odvodů do Fondu pojištění vkladů, omezení zisku určeného pro rozdělení mezi členy. Nově se jim stanoví i maximální velikost bilanční sumy ve výši pět miliard. Když ji přesáhnou, bude se z nich muset stát banka.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru