Objemy obchodů s akciemi na pražské burze propadly za dekádu na nevídanou úroveň a ukazují, že menší hráči asi nebudou schopni přežít bez vzájemné spolupráce nebo spojení do silnějšího celku. Naznačil to Petr Koblic, generální ředitel skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG) vlastnící i pražskou burzu, v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Jednou ze slibných možností je podle něho i propojení CEESEG s polskou burzou, která regionu dominuje, co do objemů i počtu nových emisí.
„Otázkou je, jestli značka Burza cenných papírů Praha bude za pět let existovat. Můj odhad je, že existovat nebude,“ uvedl v rozhovoru pro Reuters Petr Koblic, který stojí také v čele pražské burzy (součástí CEESEG od 2009). „Je třeba něco udělat. Tržní podmínky a regulace vás nutí udělat něco, jako je fúze,“ dodal.
Objemy na pražské burze podle Koblice poškodilo nejen zhoršení nálady investorů tváří v tvář slabému výhledu evropských ekonomik, ale také snahy Evropské unie v oblasti regulace, jako například harmonizované předpisy pro finanční trhy MiFID. Bruselem navrhovanou daň z finančních transakcí potom šéf pražské burzy v rozhovoru pro Reuters označil dokonce za „směšnou“.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru