Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej Elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná, kterou ovládá finančník Jan Dienstl. Bez bližších podrobností to v úterý řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Tím padla poslední překážka pro dokončení jednoho z největších energetických obchodů roku. Dienstlova firma se na koupi elektrárny už před nedávnem dohodla se společností ČEZ, které Chvaletice patří. Cena za hnědouhelnou elektrárnu je 4,12 miliardy korun.

Litvínovská uhelná má na tuzemském trhu s hnědým uhlím podíl deset až 15 procent. Hnědouhelnou těžební společnost vlastní Jan Dienstl a Tomáš Fohler, dlouholetí spolupracovníci miliardáře Pavla Tykače. Právě z Tykačovy skupiny Czech Coal se Litvínovská uhelná letos na jaře vyčlenila.

Nový majitel Chvaletic chce údajně elektrárnu provozovat dlouhodobě. ČEZ přitom plánoval její uzavření v roce 2015.

Litvínovská uhelná letos v dubnu uvedla, že bude mít motivaci vyrábět více energie, což by podle firmy mělo napomáhat ke zlevnění elektřiny na trhu.

Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu. Brusel dokonce zahájil v roce 2009 vyšetřování ČEZ z obavy, že blokuje vstup konkurence na trh. Požadavek na prodej buď elektrárny Počerady, Chvaletice, nebo Mělník II spolu s elektrárnou Tisová ovšem český energetický gigant splnil, komise tak může šetření ukončit.

"Odprodání významné výrobní kapacity umožní, aby na český trh s elektrickou energií vstoupil nový aktér a konkuroval ČEZ. To prospěje všem spotřebitelům elektřiny," uvedl v dubnu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Rozhodnutí komise znamená, že ČEZ od ní nedostane pokutu, která by mohla dosáhnout až deseti procent firemních tržeb.

Litvínovské uhelné patří severočeský důl ČSA, ze kterého už v minulosti pocházela část uhlí pro Chvaletice. Společnost zdůrazňuje, že akvizicí Chvaletic nebude omezen žádný z jejích zákazníků a že Litvínovská uhelná dostojí všem svým smluvním závazkům na dodávky uhlí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru