Dva rozdílné rozsudky ve sporu o bankovní poplatky vydal Obvodní soud pro Prahu 5. V pondělí soud zamítl žalobu klienta, který chtěl, aby mu ČSOB vrátila poplatek 1100 Kč za správu spotřebitelského úvěru sjednaného v roce 2011. Přitom stejný soud 18. dubna rozhodl ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. V tomto případě šlo o Hypoteční banku.

Pondělní rozhodnutí tak poněkud popírá názor představitelů iniciativy Poplatkyzpet.cz, že byl dubnový rozsudek průlomový.

"Precedenční právo u nás neplatí, takže bez ohledu na dubnový rozsudek se musí každý další případ posuzovat individuálně a nezávisle," říká v rozhovoru pro IHNED.cz soudce Michal Holub, který pondělní případ rozhodoval. Podle něj se oba případy liší.

Co bylo důvodem pro vynesení opačného rozhodnutí, než jaké padlo v podobném případu v polovině dubna?

Základní rozdíl je v tom, že v druhém případě se jednalo o poplatek za správu účtu sjednaný v pevné výši ve smlouvě o bezúčelovém úvěru, který se po celou dobu trvání smlouvy neměnil a který byl zahrnut jak v RPSN, tak i v celkové částce, která byla uvedena ve smlouvě jako konečná částka k zaplacení za úvěr.

Oba případy se tedy lišily v typu uzavřené smlouvy?

Za prvé to vůbec nebyl stejný případ jako v dubnu. Tehdy šlo o hypoteční úvěr, což je něco jiného než bezúčelový úvěr, o kterém se jednalo dnes. Smlouvy byly také každá jiná. Nelze předpokládat, že když nějaká věc bude rozhodnutá ve vztahu k nějaké smlouvě, tak že se bude ve stejném typu smluv rozhodovat generálně stejně všude.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru