Dva rozdílné rozsudky ve sporu o bankovní poplatky vydal Obvodní soud pro Prahu 5. V pondělí soud zamítl žalobu klienta, který chtěl, aby mu ČSOB vrátila poplatek 1100 Kč za správu spotřebitelského úvěru sjednaného v roce 2011. Přitom stejný soud 18. dubna rozhodl ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. V tomto případě šlo o Hypoteční banku.

Pondělní rozhodnutí tak poněkud popírá názor představitelů iniciativy Poplatkyzpet.cz, že byl dubnový rozsudek průlomový.

"Precedenční právo u nás neplatí, takže bez ohledu na dubnový rozsudek se musí každý další případ posuzovat individuálně a nezávisle," říká v rozhovoru pro IHNED.cz soudce Michal Holub, který pondělní případ rozhodoval. Podle něj se oba případy liší.

Co bylo důvodem pro vynesení opačného rozhodnutí, než jaké padlo v podobném případu v polovině dubna?

Základní rozdíl je v tom, že v druhém případě se jednalo o poplatek za správu účtu sjednaný v pevné výši ve smlouvě o bezúčelovém úvěru, který se po celou dobu trvání smlouvy neměnil a který byl zahrnut jak v RPSN, tak i v celkové částce, která byla uvedena ve smlouvě jako konečná částka k zaplacení za úvěr.

Oba případy se tedy lišily v typu uzavřené smlouvy?

Za prvé to vůbec nebyl stejný případ jako v dubnu. Tehdy šlo o hypoteční úvěr, což je něco jiného než bezúčelový úvěr, o kterém se jednalo dnes. Smlouvy byly také každá jiná. Nelze předpokládat, že když nějaká věc bude rozhodnutá ve vztahu k nějaké smlouvě, tak že se bude ve stejném typu smluv rozhodovat generálně stejně všude.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.