Jaderné zařízení nemusí nutně představovat obrovský elektrárenský komplex, jemuž dominují chladicí věže. Atomové ponorky jsou toho důkazem. V poslední době sílí snaha využít malé reaktory i v civilním sektoru.

Desítky společností od Spojených států přes Rusko po Čínu a Argentinu pracují na vývoji takzvaných malých modulárních reaktorů (SMR). Mezinárodní agentura pro atomovou energii je definuje jako zařízení s elektrickým výkonem menším než 300 MW, často jen v řádu desítek MW. (Každý z bloků Jaderné elektrárny Temelín má výkon 1000 MW.)

Reaktory mají být zákazníkům dodávány už zkompletované, se všemi důležitými součástmi od aktivní zóny po parogenerátory uzavřenými ve společném kontejneru. Montáž by tak měla být velmi rychlá, relativně jednoduchá a levná.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru