Evropská strojírenská skupina Airbus dostala od čínské letecké společnosti Air China zakázku na 100 letadel Airbus A320. Úhrnná cena zakázky dosahuje 8,8 miliardy dolarů (asi 176,8 miliardy Kč).

Čínské aerolinky v dnešním sdělení uvedly, že cena zakázky je zatím jen přibližná, protože firma dostala od výrobce slevu proti katalogovým cenám. Její výši však Air China nesdělila.

Šedesát strojů v hodnotě 5,37 miliardy dolarů je určeno pro leteckou společnost Air China. Zbylých 40 nových letadel za zhruba 3,48 miliardy dolarů obdrží její dceřiná společnost Shenzhen Airlines. Obě firmy by měly nové stroje převzít do roku 2020.

Airbus, který letadla řady A320 vyrábí v továrně v čínském městě Tchien-ťin východně od Pekingu, soupeří o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly s americkou strojírenskou společností Boeing.

Čína a Francie podepsaly v dubnu během návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea v Pekingu dohodu o nákupu 60 nových letadel právě od společnosti Airbus.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru