Které zprávy dnes doporučuji sledovat:

Praha Budou zveřejněny informace o stavu podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Česku za květen. 

Brno Končí 12. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, 16. mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky a služeb PYROS/ISET. 

Berlín Institut IFO zveřejní aktuální výsledky indexu podnikatelského klimatu. 

Akcie v USA smazaly většinu hlubokých ztrát

Americké akcie během čtvrtka postupně smazaly prakticky všechny hluboké ztráty, které utrpěly na začátku obchodování. Trh zpočátku reagoval na horší statistiku z Číny a na obavy, že by Spojené státy mohly předčasně zmírnit podpůrnou měnovou politiku. Později se ale dostavila vzpruha v podobě lepšího výhledu společnosti Hewlett-Packard a s ní i příznivější statistika z USA. Na devizových trzích oslabil dolar vůči japonskému jenu.

EU chce uzavřít s Čínou dohodu o ochraně investic

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Evropská komise se bude snažit získat od vlád členských zemí Evropské unie zmocnění k tomu, aby mohla s Čínou nastartovat jednání o plánované dohodě o ochraně investic. Ta by mohla být předstupněm k dohodě o volném obchodu, pokud ovšem Brusel a Peking dokážou překonat rostoucí vzájemné napětí. Uvedla to agentura Reuters.

Velcí obchodníci v USA žalují karetní společnosti

Skupina majitelů velkých amerických obchodů podala žalobu na vydavatele platebních karet Visa a MasterCard. Stěžují si na poplatky, které jim vydavatelé karet účtovali při každém použití karty. Obchodníci tak přerušili jednání o návrhu vyrovnání, podle něhož jim karetní společnosti měly zaplatit asi 7,2 miliardy dolarů (asi 144 miliard Kč) jako odškodné za přemrštěné poplatky.

Slovinsko zvýšilo plánovaný rozpočtový schodek 

Slovinsko se rozhodlo upravit plán rozpočtového schodku centrální vlády na letošní rok a zvýšit jej o 50 procent proti původním odhadům bývalé konzervativní vlády. Slovinsko pracuje na tom, aby se vyhnulo nutnosti požádat o zahraniční finanční pomoc. Podle vlády si Lublaň již zajistila dostatek prostředků na pokrytí rozdílu v plánovaných deficitech.

Marketérem roku je Radim Jančura

Marketérem roku 2012 se stal majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Získal hlavní cenu v soutěži, kterou pořádá Česká marketingová společnost (ČMS), hodnotitelská komise mu cenu nazvanou Velký delfín udělila za úspěšnou realizaci významných projektů zaměřených na zvýšení hodnoty pro zákazníka. ČTK o tom informovala výkonná ředitelka ČMS Milada Hábová. Výsledky byly vyhlášeny ve čtvrtek v podvečer v divadelním sále pražského klubu Lávka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru