Ferdinand Polák (40)

Vzdělání:
Vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Kariéra:
Od roku 1998 do 2002 pracoval jako lékař na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v roce 2002 přešel na kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. V dubnu 2012 se stal náměstkem ministra zdravotnictví pro sekci zdravotní péče.

Soukromí:
Je ženatý, má čtyři děti.

"S ročním průměrem deset litrů čistého lihu na občana včetně batolat patříme ke světové špičce," říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Na léčbu nemocí spojených s konzumací alkoholu stát ročně vynakládá 16,5 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví už ale chystá plán, jak Čechy odnaučit pít.

 

Odhalila metanolová aféra nějaký širší problém s konzumací alkoholu?

Odhalila překvapivě velký problém s nelegální sítí distribuce alkoholu, primárně možná i nepančovaného. Velké množství lidí si zjevně obstarává alkohol nelegálně.

Nebylo překvapivé, jaké množství alkoholu dokázaly vypít některé oběti, nebo třeba fakt, že někteří lidé pijí rozlévaný tvrdý alkohol z barelů?

Česká republika je na světové špičce v konzumaci alkoholu. Vypijeme na hlavu, tedy včetně kojenců, 10 litrů čistého alkoholu za rok. To je obrovské číslo. Zhruba třetinu z celkové spotřeby tvoří lihoviny, což je velmi nevýhodné pro zdraví populace.

Pokud by se potvrdilo, že klesá prodej tvrdého alkoholu, byla by to z hlediska ochrany zdraví jednoznačně vítaná zpráva?

Žádný ministr zdravotnictví ani žádný vyšší úředník na tomto ministerstvu nebude plakat, když spotřeba alkoholu v Česku klesne. Zvláště kdyby šlo o lihoviny, které jsou nejrizikovější. Pochopitelně to nepřivítáme za cenu mrtvých v metanolové aféře, to je jiná věc. Když ale nějaké opatření povede ke snížení dostupnosti alkoholu, bude to dobré.

Cíl je tedy jasný: ochránit děti a mladistvé a snížit konzumaci u nadměrných pijáků. Jak tohoto cíle dosáhnout? Proč nevidíme u alkoholu podobné kampaně jako proti kouření?

Také myslím, že stát se v posledních letech soustředil z oněch dvou legálních drog více na tabák. Ministerstvo ale už několik měsíců, bez ohledu na metanolovou aféru, pracuje na přípravě národního akčního plánu na boj proti škodlivému užívání alkoholu. Součástí by měla být i osvětová kampaň.

 

 


 

obalka Ekonom 212013- Hádají se ministři financí a zdravotnictví o to, jestli má stát podporovat prodej alkoholu?

- Kolik stála zdravotnický systém metanolová aféra?

- A dá se odhadnout, jak dlouho se ještě budou objevovat další případy otrav?

Celý rozhovor s náměstkem ministra zdravotnictví Ferdinandem Polákem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 23. května.

 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru