Jaké problémy a komplikace přináší kontrolování bankovních účtů obchodních partnerů a ručení za DPH? Jak postupovat, na co si dát pozor, čemu se vyhnout?

Na dotazy čtenářů v on-line rozhovoru od 10:00 odpovídali experti společnosti Deloitte Olga Ježková, Aleš Reho a Radek Buršík.

Olga Ježková

Pracuje v oblasti financí od roku 2004. Od roku 2012 působí v účetním a daňovém oddělení společnosti Deloitte ČR. Zabývá se komplexním účetnictvím podle českých, IFRS a US GAAP standardů a oblastí daně z přidané hodnoty a silniční daně.

Aleš Reho

Je manažerem v daňovém a právním oddělení Deloitte ČR. Ve společnosti Deloitte působí od roku 2006. Má zkušenosti s poskytováním poradenství a dalších služeb dodržování souladu s požadavky v oblasti daně z přidané hodnoty a cla českým výrobním a mezinárodním společnostem. Je registrovaným daňovým poradcem v ČR.

Radek Buršík

Radek Buršík je advokátem ve společnosti Ambruz & Dark/Deloitte Legal, která  minulý týden zveřejnila anketu Zákon roku. V rámci této ankety získal institut tzv. nespolehlivého plátce anticenu Paskvil roku. Radek Buršík se zaměřuje především na daňové spory a má rozsáhlé zkušenosti se zastupováním klientů v různých fázích daňového řízení i v řízení před správními soudy. S advokátní kanceláří Deloitte Legal začal spolupracovat v roce 2011, předtím se věnoval oblasti daňových sporů v jedné z poradenských společností „Big 4“ a působil i na Ministerstvu financí, kde podílel se na přípravě novelizací právních předpisů v oblasti daní a účetnictví.Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je Váš odborný názor na to, jak stát postupuje proti karuselovým podvodům? Jaký je rozdíl oproti ostatním zemím?
Deloitte
Samotné nastavení systému daně z přidané hodnoty bohužel neumožňuje příliš účinně bojovat obecně proti těmto typům daňových podvodů. Nástroje jako jsou ručení za DPH a měsíční zdaňovací období zmírňují rizika těchto podvodů. Zavádění přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse-charge) je sice proti efektivním nástrojem proti těmto podvodům, ale narušuje podstatu fungování výběru DPH a otevírá jiné možnosti daňových podvodů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, existuje institut nespolehlivého plátce také jinde ve světě nebo je to česká specialita? Děkuji.
Deloitte
Ano, existuje. Například ve Velké Británii, nejde o českou specialitu. Možnost využití institutu nespolehlivého plátce plyne ze Směrnice.
Čtenářský dotaz
proč se prodloužila doba pro osvobození akcií z půl roku na tři roky?
Čtenářský dotaz
jak myslite, ze cely tento paskvil dopadne?
Deloitte
Je velmi těžké předvídat další vývoj. Vzhledem k tomu, že vláda plánuje schválit limit (navrhuje 700.000 Kč na jednu fakturu)do něhož se ručit za DPH nebude, nemusely by být dopady do praxe běžných plátců nijak dramatické.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, k omylům dochází často, proto by mě zajímalo, pokud se u mé firmy v registru objeví "Ano" v kolonce nespolehlivého plátce, ale přitom daně odvádíme správně a včas, jak a kde nejrychleji reagovat? Může se vůbec takový omyl stát, nebo to prochází tolika kontrolními mechanismy, že se to stát nemůže. Děkuji za odpověď.
Deloitte
Nespolehlivým plátce se stáváte na základě rozhodnutí FÚ, které Vám musí být doručeno. Proti němu je možné podat odvolání. Doporučujeme řešit s FÚ, pokud se domníváte, že v registru je nesprávný údaj.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, velkou mezeru vidím v tom, že musím ručit za dodavatelovo DPH, i když mu platím na účet vedený v cizině, který ani nemusí být zveřejněný. Celkově si myslím, že můžou nastat velká rizika v souvislosti s účty v cizině. Není to proti evropskému právu?
Deloitte
Ano, tento typ ručení je podle našeho názoru v rozporu s právem EU.
Čtenářský dotaz
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak to dopadne s faktoringem? Komu to způsobuje větší komplikace? Říkalo se, že se to nějak vyřeší, ale zatím jsem nějaký posun nezaznamenal.
Deloitte
Ručení při postupování pohledávek je skutečně problém (komplikace způsobuje všem zainteresovaným), který by mohlo v některých případech vyřešit plánované omezení částkou 700.000 Kč na jednu fakturu.
Čtenářský dotaz
Co říkáte na další novinku, co údajně může projít - placení daní jen ze zaplacených pohledávek? Zajímalo by mě, proč by to mělo být jen u DPH, a ne u příjmovky. A taky zda se k A řekne i B, a tedy že do nákladů budou moct jít jen zaplacené závazky?
Deloitte
Odvod DPH až ze skutečně přijatých plateb se skutečně zvažoval, podle našich informací však MF ČR prozatím takovou změnu v nejbližší novele neplánuje.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, prosím, že projde v současném politickém uspořádání zrušení zdanění dividend? Děkuji, M.
Deloitte
Osvobození dividend je nutno obecně považovat za správný krok, neboť odstraňuje dvojí zdanění. Je součástí platného (tj. schváleného ale dosud neúčinného zákona), ale zda bude zachováno či nikoli skutečně závisí na tom, jakou daňovou politiku zvolí příslušná politická reprezentace.
Čtenářský dotaz
Co je teď trendem při podvodech s DPH kromě nafty?
Deloitte
Investiční zlato, odpady, stavební práce, komodity s vysokou hodnotou a obratovostí.
Čtenářský dotaz
zdravim,jak muze dopadnout stiznost v bruselu?
Deloitte
Ručení při placení na zahraniční účty bude velmi pravděpodobně Komisí EU vnímáno jako rozporné s právem EU. V dalších případech ručení bude velmi záležet na tom, jaké bude Česká republika předkládat argumenty (dle našeho názoru tyto další možnosti ručení nejsou v příkrém rozporu s pravidly danými Směrnicí EU, upravující oblast daně z přidané hodnoty).
Čtenářský dotaz
Dobrý den, prosím o Váš názor k vysvětlení termínu ,,poruší závažným způsobem" (§ 106a odst. 1 Poruší-li plátce závažným způsobem své povinnosti...). Jde někde dohledat, u kterých ,,závažných" porušení povinností se plátce stává nespolehlivým, nebo je toto čistě na rozhodnutí správce daně ? Jinak řečeno podle čeho je posuzována ,,závažnost" porušení povinností plátce ?
Deloitte
K bližšímu vymezení tohoto termínu Generální finanční ředitelství na internetových stránkách finanční správy vydalo počátkem tohoto roku poměrně detailní informaci.
Čtenářský dotaz
Co bych měl dělat, abych se vyhnul ručení?
Deloitte
Lze využít např. institut zajištění daně, tj. uhradit DPH přímo na účet finančního úřadu Vašeho dodavatele. Doporučujeme upravit smluvní dokumentaci s dodavateli.
Čtenářský dotaz
Jak bych si měl upravit smlouvy se svými obchodními partnery?
Deloitte
Provést úpravu smluv se svými dodavateli je skutečně nezbytné, zejména pokud využijete možnosti institutu zajištění daně (tj. uhradíte DPH přímo na účet finačního úřadu Vašeho dodavatele). Bez korespondující úpravy smlouvy se Vám může stát, že budete nadále dlužit svému dodavateli částku ve výši DPH. Lze doporučit ve smlouvě stanovit vzájemnou informační povinnost ve vztahu k jednotlivým podmínkám ručení, případně i řešit otázku možného postoupení pohledávek atd.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru