Šéf centrální banky USA Fed Ben Bernanke varoval před předčasným ústupem od mimořádně uvolněné měnové politiky. Mohlo by to vést ke zpomalení nebo zastavení ekonomického oživení a k dalšímu poklesu již tak nebezpečně nízké inflace, řekl Bernanke ve středečním vystoupení před společným hospodářským výborem Kongresu.

Bernanke poukázal na prospěch, který Fed svými masivními nákupy dluhopisů největší světové ekonomice přináší.

"Měnová politika nyní přináší značný užitek," řekl Bernanke a odkázal na zvýšené spotřební výdaje na automobily a bydlení i nárůst bohatství spotřebitelů. "Měnová politika také pomáhá potlačovat vznikající deflační tlaky a brání inflaci klesat hlouběji pod dlouhodobý dvouprocentní cíl," dodal.

Fed chce dlouhodobě držet meziroční růst spotřebitelských cen kolem dvou procent a jeho vedení se nyní začalo obávat deflace čili poklesu cen, který může ekonomiku dál podkopat. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu kvůli prudkému zlevnění benzinu klesly o 0,4 procenta a zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční pokles za více než čtyři roky. Meziroční inflace klesla na 1,1 procenta.

Bernanke za hlavní důvod nynější nízké inflace označil pokles cen energií, což je víceméně dočasná záležitost. Upozornil ale na to, že existují i náznaky šířeji založeného poklesu inflace.

Šéf Fedu řekl, že americký trh práce zůstává slabý a ekonomika roste letos jen skromně. Ekonomický růst navíc letos oslabuje zvýšení daní a škrty ve federálních výdajích. V takové situaci by zmírnění tlaku Fedu na zachování nízkých dlouhodobých úrokových sazeb přineslo "podstatné riziko zpomalení nebo zastavení ekonomického oživení", řekl Bernanke.

Bernanke zopakoval, že Fed je připraven změnit tempo nákupů dluhopisů s ohledem na vývoj ekonomiky, jak uvedl výbor pro měnovou politiku banky na posledním zasedání 1. května. Banka nyní kupuje na trhu dluhopisy za 85 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč) měsíčně, aby tlačila dolů úrokové sazby, které přímo určují náklady úvěrů v ekonomice.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí podle prvního odhadu zrychlila růst na 2,5 procenta z tempa 0,4 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Dosažené tempo ale zaostalo za očekáváním analytiků a údaje z poslední doby naznačují, že ve druhém čtvrtletí největší ekonomika světa opět výrazně zpomalí.

Fed na posledním zasedání předpověděl, že míra nezaměstnanosti klesne na úroveň 6,5 procenta až v roce 2015; v dubnu byla na 7,5 procenta. Centrální bankéři již dříve stanovili, že po dosažení této úrovně by uvažovali o zvýšení úrokových sazeb. Základní sazba je od konce roku 2008 na historickém minimu nula až 0,25 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru