Americká společnost Yahoo! v pondělí potvrdila, že za 1,1 miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) koupí blogovací službu Tumblr. O transakci v minulých dnech spekulovala média.

Podle agentury AP jde o největší akvizici firmy za deset let. Nová šéfka Yahoo! Marissa Mayerová sází na to, že nákup sociálního média pomůže veteránovi na trhu s internetovými službami Yahoo! oživit lesk.

Mayerová se po nástupu do čela Yahoo! před deseti měsíci snaží přitáhnout nové inzerenty v době, kdy se Yahoo! potýká s poklesem příjmů z internetové reklamy.

Ty se v prvním čtvrtletí roku propadly o 11 procent na 402 milionů dolarů, což podle médií naznačuje, že Yahoo! na trhu s reklamou čím dál více zaostává za konkurenty Google a Facebook.

Populární služba Tumblr kombinuje klasický blog s možností vkládat fotografie nebo videa. Je dostupná ve 12 jazycích, má více než 100 milionů uživatelů a nachází se na ní přes 108 milionů blogů.

Tumblr byla spuštěna v únoru 2007 a zaměstnává nyní asi 175 lidí. Obě společnosti tvrdí, že služba Tumblr bude dál fungovat nezávisle a jejím výkonným ředitelem zůstane David Karp (26), který ji před sedmi lety spustil a má v ní čtvrtinový podíl.

Tumblr hospodářské výsledky nezveřejňuje. Média její celkové příjmy za minulý rok odhadly na 13 milionů dolarů.

Yahoo očekává, že počet návštěvníků webu se díky koupi Tumblr zvýší o asi polovinu na více než miliardu za měsíc. Někteří uživatelé Tumblr se ale podle analytika Douga Anmutha z banky JPMorgan Chase k dohodě staví rezervovaně.

"Yahoo bude muset najít rovnováhu pro své angažmá v Tumblr, aby tomuto originálnímu webu umožnila se dál vyvíjet, a přitom z něj plynuly nějaké výhody pro hlavní činnost Yahoo," napsal podle webu bloomberg.com Anmuth.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru