Michaela Krákorová (na snímku druhá zprava) vypadá jako velmi křehká dívka. Když se však dozvěděla, že získává bronzovou medaili, rozběhla se na pódium pro vítěze neuvěřitelnou rychlostí, navíc zabalená do české vlajky. Energie z ní jen sršela.

 

Studentka Gymnázia v Brně-Řečkovicích uspěla na světové soutěži s projektem, v rámci kterého zkoumala sloučeniny lanthanoidů, pro něž jsou charakteristické jejich fotoluminiscenční vlastnosti tedy, že svítí po ozáření.

 

A proč Michaela Krákorová uspěla? Přesvědčit porotce jí pomohla zřejmě i excelentní znalost angličtiny.

Království elektroniky

„Je to úžasný pocit,“ svěřoval se Marek Novák (na snímku úplně vpravo) krátce po odchodu z pódia, kde si převzal stříbrnou medaili. Zároveň ale hned dodal, že byl celou dobu ve velkém stresu. A není se co divit.

 

Že má Marek šanci uspět, naznačoval už hrozen zájemců u jeho výstavního stánku. Nemizel takřka nikdy. Marek Novák z českobudějovického Gymnázia Jírovcova na sobě i na dobrovolnících ochotně předváděl, co všechno umí jím vytvořená soustava přístrojů. Sestrojil v podstatě malého domácího lékaře – zařízení schopné monitorovat tělesnou teplotu, EKG a další parametry jako třeba okysličení krve.

 

Přístroj by mohl pomoci včas varovat před srdečním selháním. Výhodná je i jeho nízká pořizovací cena. Kromě domácího lékaře Marek Novák předvedl zařízení schopné detekovat elektronické součástky vhodné pro recyklaci.

 

Hlavní ocenění celé soutěže Intel ISEF – cenu Gordona Moora a zároveň finanční prémii 75 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 1,5 milionu korun, získal Alexandru Budisteanu z Rumunska za vytvoření auta ovládaného pomocí umělé inteligence. Bonusem byla navíc nízká spotřeba vozu. Ceny pro mladé vědce sponzorované firmou Intel (s dotací 50 tisíc dolarů), tedy v přepočtu asi milion korun, si odnesla dvojice Američanů – Eesha Khareová z Kalifornie a Henry Wanjune Lin z Luisiany.

 

Do amerického Phoenixu odjelo soutěžit celkem šest Čechů a už jen samotná účast na prestižním klání je úspěchem. Třeba Martin Palkovský z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově dostal i díky účasti na Intel ISEF nabídku studovat na Worcesterské univerzitě.

 

Související