Doba, kdy ve světové ekonomice udávaly tón Spojené státy a další západní země, je u konce. Na významu získává nejen Čína, ale i další asijské či latinskoamerické státy. Firmy, které pochopí, že příležitosti leží v těchto regionech, uspějí, říká Mark Emmerson, globální ředitel podpory exportu banky HSBC.

Mark Emmerson

- Globální ředitel podpory exportu banky HSBC.
- V mezinárodním bankovnictví pracuje 25 let, žil mimo jiné v Hongkongu, Indonésii, Spojených arabských emirátech, Ománu či Arménii.
- Rád se setkává s lidmi z různých kultur a zemí.
- Když není v práci, tráví čas s rodinou - manželkou, která pochází z Hongkongu, a dvěma dětmi.
- Hraje pozemní hokej, běhá a chodí na procházky v Kentu v jihovýchodní Anglii, kde žije.

Dá se říci, že nástup rozvíjejících se trhů mění celkový charakter globálního obchodu?

O tom není nejmenších pochyb. Máme prognózu toho, jak bude vypadat světová ekonomika v roce 2050. V té době bude 19 ze 30 největších ekonomik světa pocházet z okruhu těch, které dnes označujeme za rozvíjející se trhy. Už dnes samozřejmě víme o Číně nebo Indii, ale mezi budoucí lídry patří i země jako Mexiko, Turecko, Thajsko nebo Malajsie.

Je rychlost této změny vysoká?

Ani o tom se nedá pochybovat. Význam zmíněných států roste závratně. Počet jejich obyvatel se rychle zvyšuje a ještě důležitější je, že se zvyšuje také tamní životní úroveň. Očekáváme, že do roku 2050 bude dosahovat úrovně, kterou dnes označujeme jako střední třída, tři miliardy lidí. Průměrný plat se zvýší pětinásobně. Je nutné vidět v tom potenciál, který by Česká republika a další západní země měly využít.

Jaké země či regiony je vhodné zejména sledovat?

Každý mluví o Číně. Předpokládáme, že průměrný plat v Číně se zvýší do roku 2050 sedmkrát. To stále ještě bude jen na úrovni třetiny průměrného platu ve Spojených státech, poloviny průměrného platu v České republice. Ale každopádně je to obrovský růst. Zároveň bychom neměli zapomínat na ostatní. Podívejte se na velikost indického trhu a jeho potenciál, přestože Indie ještě nepokročila tak jako Čína.

Dále třeba Indonésie - 240 milionů lidí, HDP roste o více než šest procent ročně. Musíme se ale podívat i na druhou stranu planety, do Latinské Ameriky v čele s Mexikem a Brazílií. A pak bychom neměli zapomínat na některá jména, která už známe.

Ruská ekonomika se znovu stává silnou. A paradoxně se zapomíná i na největší ekonomiku na světě - Spojené státy, kde vidíme známky oživení. A pokud by česká firma získala třeba jen procento obrovského amerického trhu, byla by to výhra.

Nechybí ve vašem výčtu Afrika?

Demografické údaje naznačují, že Afrika bude nabývat na významu pro světovou ekonomiku, ale mám pocit, že je možná trochu příliš brzy se na ni zaměřovat. Asie i Latinská Amerika mají velký náskok.

Může export na rozvíjející se trhy zachránit Evropu a nastartovat ekonomiku?

Myslím, že nepochybně bude hrát roli v budoucím růstu evropských zemí. Ty země, které si uvědomí, jaký potenciál představují rozvíjející se trhy, zvítězí.


obalka Ekonom 202013

- Jaká je nejlepší cesta na nové trhy?

- Mají na rozvíjejících se trzích šanci uspět i menší firmy?

- A jak v Asii funguje kult značky?

Celý rozhovor s markem Emmersonem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 16. května.

 

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru